Ügynökök Nagy Imre Újratemetésén.

 

Rövidítések:

tmb - titkos megbízott,

tmt - Titkos munkatárs,  

hsz - Mivel „Hálózati minősítése nem ismert”, ezért csak minősítés nélküli hsz= hálózati személy,

ABTL - Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára,

CIC ügynök - Counter Intelligence Corps - Az USA totális elhárítást végző titkosszolgálati szerve,

i - informátor,

ü - ügynök

 

         1.     "Ábrahám András" tmb

A kémelhárítás (III/II.) ügynöke volt.

1989-ben az amerikai nagykövet és egy amerikai tanácsos ismerőse.

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Csak a lakcíme ismert. 1982-ben a Budapest XI. ker. Kérő u 20. IX. 57. alatt lakott és a kémelhárítás III/II-1-a alosztályának hálózati személye volt. (a III/II-1 osztály feladata az USA és egyes latin-amerikai országok hírszerzésével szembeni elhárítás volt)

 

         2.      "Albert" tmb

Azonosítatlan

6-os karton nincs

Dosszié nincs

Alosztályok:

1989-ben a BRFK III/II-2 hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági részlege "Albert" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje Tari István r. szds. volt. (BRFK III/II-2)

 

         3.      "Amur" tmb

Azonosítatlan

Fedőneve: "Amur"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs. Az ÁBTL közlése szerint nyilvántartásukban szerepel, azonban iratanyaga 2020. december 31-ig minősített"

1989-ben a BRFK III/II-2 hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági részlege "Amur" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehet az június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Vera" tmb.-vel közösen Tasnádi László r. szds. volt. (BRFK III/II-2)

 

         4.      Antal László Aladár tmb

Recsk, 1946. ápr. 5.

1977-ben (beszervezésekor) Cegléden dolgozott a Pest Megyei Szolgáltató Vállalatnál, mint fotólaboráns.

Fedőneve: "Rolf Jenő"

Beszervezésének ideje: 1977. jan. 10.

Hazafias alapon szervezték be, kulturális vonalra.

Titkosított (01-es) hálózati személy volt.

Gábor Róbert r. tzls. szervezte be 31 évesen a BRFK III/III-B alosztályához.

A BRFK állambiztonsági részlege "Rolf Jenő" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Azt kapta feladatul, hogy délelőtt a ravatalozás helyszínén tartózkodik, és fényképeket készít. A BM kitűzőt is biztosított neki. Egy- másfél óránként kellett telefonon bejelentkeznie. Kapcsolattartó operatív tisztje szabadságon volt, ezért Gábor Róbert r. őrgy. (hajdani beszervezője) foglalkozott vele.

 

         5.     "Aradi" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Aradi".

6-os karton nincs

Ügynöki pályafutása nem ismert.

Alosztály: BRFK III/III-B. (kulturális terület, vagy egyéb belső elhárítás)

1989. jún. 16-án "Tófalusi" és "Aradi" hálózati személyekkel közösen Oláh István r. fhdgy. (BRFK III/III-B) volt a kapcsolattartója.

Nagy Imre és társai újratemetésével kapcsolatban az volt a feladata, hogy délelőtt a Hősök terén tartózkodjon, és óránként telefonon jelentsen a hangulatról.

 

         6.      Balogh Mihály László tmb

Budapest, 1958. máj. 6.

Foglalkozása nyomdász. 1987-ben (beszervezésekor) a Fővárosi Autótaxi Vállalat alkalmazásában állt.

Fedőneve: "Keszthelyi Zoltán"

Beszervezésének dátuma: 1987. febr. 18.

Hazafias alapon, kulturális vonalon foglalkoztatták.

Titkosított (01-es) kategóriájú hálózati személy volt.

 

         7.      "Balogh Péter" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Balogh Péter"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Alosztályok:

1989-ben a BRFK III/III-A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági részlege "Balogh Péter" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Feladata szerint délután-este kellett a helyszínen lennie. Kapcsolattartó operatív tisztje "Katona Zoltán" titkos megbízottal közösen Szabó Zoltán r. fhdgy. volt (BRFK III/III-A).

1989. október 23-a kapcsán "Balog Péter"-re, mint a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetén belüli hálózati személyre számítottak a szervek.

 

         8.      Banos György, dr tmb

Budapest, 1953. aug. 9.

Állatorvos.

1980-ban (beszervezésekor) a Magyar-Mongol Barátság TSZ-ben dolgozott.

Fedőneve: "Kovács István"

Beszervezésének dátuma: 1980. máj. 23.

Hazafias alapon szervezték be, kulturális vonalra.

 

         9.      Bárándy György, dr tmb

Törökszentmiklós, 1919. szept. 23.

Ügyvéd, közéleti személyiség, Bárándy Péter volt igazságügy-miniszter édesapja.

1941-ben végzett a jogi egyetemen, 1948-ban jegyezték be az Ügyvédi Kamarába.

1951-től két évre Kistarcsára internálták, majd fizikai munkás volt. 1956-ban vették vissza az Ügyvédi Kamarába. Fedőneve: "Bokor Péter"

Egyelőre nem került elő a 6-os kartonja, csak az ÁB Operatív Nyilvántartó Osztály 1988. július 13-i értesítése, amelyből kiderül, hogy "Bokor Péter" a BM III/II-3-b. alosztály hálózati személye azonos Bárándy Györggyel.

Az ÁBTL-ben jelenleg egyetlen 227 oldalas munkadossziéja kutatható az 1960- közötti időszakból, az ÁBTL 3.1.2 M-18 661. sz. alatt. Az ÁBTL nyilvántartásában még egy, a III/II-3. osztályhoz tartozó munkadossziéjának száma szerepel ÁBTL 3.1.2 M-28 769. sz. jelzettel és 1968-as évszámmal, de maga a dosszié nem lelhető fel a levéltárban.

1960 augusztusában "Bokor Péter" beszámolót készített múltbeli ügynöki tevékenységéről a belügyi szerveknek. Ebben leírta, hogy 1949 tavaszán Sármány József őrnagy szervezte be a katonapolitikai osztályhoz (Katpol), azzal kecsegtetve, hogy munkáját Ausztriában kellene végeznie. 1949 áprilisában "dobták át" a határon. Ausztriában Salzburgba ment, ahol feladatának megfelelően az ismerőseiről, és a köztük lévő CIC-ügynökökről végzett felderítést. Munkájáért pénzt kapott, azonban a küldemények 1949 nyarára elakadtak, ezért rövid időre visszatért Magyarországra, majd újra átdobták a határon. Közben a Katpol vezetőjét letartóztatták, 1949 őszén kivégezték, a szervezetét pedig a következő év elején beolvasztották az ÁVH-ba. Az ügynök tartótisztje, Sármány József is belekeveredett a tisztogatásba és letartóztatták. "Bokor Péter" pedig visszatért. Feltehetően ezután dekonspirálódott. 1951-53 között internálták Kistarcsára.

1959 júliusától dolgozott a II/5-e. alosztálynak. (A II/5. osztály foglakozott 1957-62 között a belső elhárítással.) Tartótisztje ekkor dr. Horváth József r. szds. volt. (A későbbiekben, 1985-től 1990 januárjáig a BM III/III. Csoportfőnökség vezetője, r. vezérőrnagy.) "Bokor Péter" ekkor a 48. sz ügyvédi munkaközösség tagja volt (Rudas László u. 67.), és főként a budapesti ügyvédi munkaközösségekben dolgozó ügyvédekről, politikai megnyilvánulásaikról írt jelentéseket. Feladata az igazságügyi vonalon tevékenykedő ellenséges személyek felderítése volt. A jelenleg olvasható munkadosszié keletkezése idején sűrűn ír jelentéseket, és ebben minden általa fontosnak vélt eseményt megemlített. Gyakran számolt be munkaközösségen belüli kollégáinak és más ügyvéd ismerőseinek rendszerellenes kijelentéseiről, politikai vicceiről. (Többek között dr. Gáspár Miklós, dr. Csák Zoltán, dr. Görgényi Dezső. Dr. Puskás Károly megnyilvánulásairól.)

"Bokor Péter" 1960 augusztusában munkahelyet váltott és rögtön jelentést írt új főnökéről, Pray Ferenc könyvelőről, aki szerinte ügynök, csak az kérdés, hogy külföldnek dolgozik-e, illetve a hazaiaknak. Jelentett még az 1942-44-es antifasiszta ellenállási mozgalomban részt vett, Platthy Pál vezette csoportról, akiket személyesen is ismert, és az 1956-os forradalom alatt, az újjáalakult Kisgazdapárt VI. kerületi szervezetében történtekről.

1961 áprilisától Vásárhelyi György r. szds. lett a tartótisztje. A dosszié utolsó jelentését 1962. november 24-én adta az informátor.

Munkadossziéja végén Vásárhelyi György (már r. őrgy.) értékelte "Bokor Péter" tevékenységét. Ebben az alábbiak is olvashatóak: "Az ügynök múltjában több tisztázatlan probléma volt, konkrét ügyben 1962-ig nem foglalkoztattuk. Hangulatjelentései többé-kevésbé értékesek voltak, az általunk meghatározott személyeket minden esetben felkereste. Jelentéseit ellenőriztük, ennek alapján megállapítást nyert, hogy az ügynök nem dezinformált bennünket. (…) 1962 elején, a volt II/2. osztály ideiglenesen átvette tőlünk az ügynököt és konkrét feladattal bízta meg. Az osztály által megszabott feladatát kb. egy év alatt hajtja végre. Figyelembe véve "Bokor Péter" külföldi kapcsolatait, célszerűbb, ha a III/II-1-c. alosztály foglakoztatja. Ezt az illetékes vonaltartó alosztállyal megbeszéltük.

Mivel a III/II-1-c alosztály az ügynök részére új "M" dossziét nyitott, és véglegesen átadjuk "Bokor Péter"-t, a 10-63268. sz. "M" dossziét lezárjuk és irattárba helyezzük.

1968-ban a III/II-3. osztály foglalkoztatta.

1988 júliusában a BM III/II-3-b. alosztály foglalkoztatta. (A III/II-3. osztály feladata - az USA, NSZK, Ausztria kivételével - a többi európai NATO-ország és semleges államok hírszerzésével szembeni elhárítás volt. Az alosztály feladatai nem ismertek.)

Nagy Imre és társai újratemetésének operatív előkészítésével kapcsolatban, "Bokor Péter" azt a feladatot kapta, hogy az állambiztonsági szervek által meghatározott koncepciót sugallja ismerőseinek, a francia nagykövetnek és a katonai attasénak.

1989. október 23-a operatív biztosításának előkészítésekor megbízták, hogy az állambiztonsági szervek operatív érdekeinek megfelelő lépéseket tegyen a francia nagykövetség, és ezen belül a francia hírszerző rezidentúra felé.

 

        10.      Bartis Ferenc tmb

Szárhegy (Gyergyószárhegy), 1936. júl. 4. - Budapest, 2006 jún. 9.

Író, költő, újságíró.

Székelyföldön született. Felsőfokú tanulmányait öt különböző egyetemi kar hallgatójaként végezte, mielőtt diplomát szerzett. Újságíró-szerkesztői tevékenységét a Bukarestben megjelenő Falvak Népénél kezdte, majd a csíkszeredai Hargitánál dolgozott

Az ötvenes évektől kezdődően részt vett az erdélyi magyar politikai, társadalmi mozgalmakban. Az 1956-os magyarországi forradalom után az elsők között tartóztatták le Erdélyben, előbb halálra ítélték, majd az ítéletet többévtizedes börtönbüntetésre változtatták. 10 évet ült börtönben. Kiszabadulása után a marosvásárhelyi Új élet riportere lett. 1984-ben kiutasították szülőföldjéről, és megfosztották román állampolgárságától, ezért Magyarországra települt. 1987-ben (beszervezésekor) a Képes 7 című újságnál dolgozott. 1988-89 között a Magyarok, 1990-től A Céh című folyóiratok főszerkesztője és a Ring munkatársa volt. Bartis Ferenc és közeli barátai 1989-ben Magyarországon politikamentes társadalmi szervezetként megalapították és bejegyeztették az Összmagyar Testület-et, amelynek első, alapító elnöke lett. 1992-től a clevelandi Árpád Akadémia tagja, 1995-től az '56-os Magyarok Világszövetségének elnökségi tagja és főtitkára volt. Munkásságát a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével, és az '56-os Forradalom Hőse kitüntetéssel is elismerték.

Fedőneve: "Székely László"

Beszervezésének dátuma: 1987. okt. 27.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be, kulturális vonalra.

A BM III/III-4-c. alosztály foglakoztatta (elhárítás a "nemzeti" ellenzékkel szemben).

Beszervezője és tartótisztje Gábor László r. őrgy. volt

Nagy Imre és társai újratemetésével kapcsolatban az volt a feladata, hogy konszenzust pártoló cikket írjon a Világ c. újonnan megjelenő lap 2. számában. (A cikket megírta, de név nélkül. Világ, 2. szám, 1989. jún. 1. 18-19. o.)

Az emigráns magyar szervezetek temetésre beutazó prominens tagjai ellenőrzésekor az állambiztonsági szervek "Székely"-re is számítottak, aki dr. Szász Zoltán és Kálmán László "temetésre beutazó USA-állampolgárok" kíséretében vett részt a szertartásokon.

Az augusztus 20-án várható események operatív előkészítésekor azt a feladatot kapta, hogy az egyik országos napilapban írjon vezércikket, amelyben megfontolt magatartásra ösztönöz, és magyarellenesnek nyilvánít minden olyan megmozdulást, amely az ünnepségek megzavarását célozza.

Október 23-a előtt a nyugati emigráns magyar szervezetek céljainak felderítése során "Székely", feladata szerint fogadta az USÁ-ból érkező kapcsolatait, és szándékaikról még időben informálta tartótisztjét.

Az ÁBTL-ben nincs dossziéja.

 

         11.      Bátai György tmb

Budapest, 1952. márc. 3.

1984-ben (beszervezésekor) rendész volt a Budapesti Édesipari Vállalat Zamat Keksz és Kávégyárában.

Fedőneve: "Ottó"

Beszervezésének dátuma: 1984. júl. 26.

Hazafias alapon szervezték be, ifjúságvédelmi vonalra. 

 

        12.      Báthory István ü, tmb

Budapest, 1968. ápr. 20.

1988-ban (beszervezésekor) erősáramú berendezés-szerelő volt a BKV-nál.

Fedőneve: "Piroska"

6-os kartonja szerint csak ügynök, de a BRFK operatív erőiről június 16-a kapcsán készített kimutatásában - valószínűleg tévesen - titkos megbízottként szerepel.

Beszervezésének időpontja: 1988. nov. 30. (20 éves)

Kompromittáló alapon, ifjúságvédelmi vonalra szervezték be. Titkosított (01-es) kategóriába sorolták.

A BRFK III/III-A alosztályára (ifjúságvédelem) Frank József r. fhdgy. szervezte be. Egyben ő volt a tartótisztje is.

A BRFK állambiztonsági részlege "Piroska" fedőnevű hálózati személyt is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Feladata szerint délután kellett a helyszínen lennie. Kapcsolattartó operatív tisztje "Viktor" titkos megbízottal és "Omega" ügynökkel közösen Frank József r. fhdgy. volt.

1989. október 23-a előtt a III/III-as csoportfőnökség intézkedési terve a "társadalom perifériájára szorult fiatalok" ellenőrzésének fokozásáról is rendelkezik. "Viktor"-t a punkok, szkinhedek között dolgozó hálózati személyek kapcsán említik.

Az ÁBTL-nél nincs dossziéja.

 

        13.      Bendák Attila tmb

1986-ban (beszervezése idején) a Kertészeti Egyetem hallgatója volt Budapesten.

1989-ben a Fidesz tagja.

Fedőneve: "Andrea"

Beszervezésének dátuma: 1986. júl. 15. (20 éves)

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be, ifjúságvédelmi vonalon.

1986-ban szervezte be Bitter József r. fhdgy. a BRFK III/III-A alosztályához.

Titkosított (01-es) kategóriába sorolt ügynök volt.

Az ÁBTL-nél nincs dossziéja.

Feladata szerint Nagy Imre és társai újratemetése alatt délelőtt a Hősök terén kellett tartózkodnia, majd telefonon jelentést adnia tartótisztjének, Kovács Jenő r. hdgy.-nak. (BRFK III/III-A)

A BRFK állambiztonsági szerve október 23-án is számított "Andreá"-ra, mint akitől információkat lehet szerezni saját FIDESZ-csoportjáról.

 

        14.      "Benjamin" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Benjamin"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs. De megvan egy 1989. június 16-i jelentése.

1989-ben a BRFK III/III-D alosztály hálózati személyei közé tartozott. Tartótisztje Kohári Tibor r. szds. volt.

1989. június 16-án feladata szerint kiment a Hősök terére és részt vett a ravatalozáson, majd délután elment az Új Köztemetőbe is. Nem volt meghívója a temetési szertartásra, ezért csak a a bejáratnál gyülekező csoport között végzett megfigyelést. Utána tartótiszjével találkozott és szóban jelentést tett.

 

        15.      Beőr Attila tmb

Miskolc, 1964. szept. 6.

1985-ben (beszervezésekor) betanított munkás volt a borsodsziráki Mgtsz.-ben.

Fedőneve: "Herman Attila"

Beszervezésének dátuma: 1985. ápr. 1.

Titkosított (01-es) hálózati személy volt.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be, egyházi reakció elleni elhárítás vonalra. A Borsod megyei III/III. osztály kezdte el foglakoztatni. Beszervezője Fekete László r. őrgy., tartótisztje Tóth Tamás r. szds. volt.

1985-ben árkerült a BM III/III-2-a. alosztályra (elhárítás felsőfokú intézményekben).

Feladata szerint 1989. június 16-án meg kellett jelenne Nagy Imre és társai Hősök terén tartott ravatalozási szertartásán, és az ott tapasztaltakról jelentenie kellett tartótisztjének.

Az ÁBTL-ben egy munkadossziéja olvasható M-40 971. sz. jelzet alatt. Az 1985-ös évben írt jelentésekben Donáth László evangélikus segédlelkészről, és egyházi összejövetelekről van szó, illetve jelentést írt a miskolci "Queen Klub" alakuló üléséről is.

 

        16.      Bereczki Vilmos tmt

Kolozsvár, 1941. júl. 26.

Gyöngyösön nőtt fel. Közegészség-és járványügyi szakiskolát végzett 1963-ban, majd közegészségügyi ellenőr volt Vas megyében. Később rovarírtó gázmester Budapesten. Elvégezte az Egészségügyi Főiskolát és a II. kerületi Köjálnál vállalt állást, mint munkahigiénikus. A nyolcvanas évek közepén került kapcsolatba az ellenzékkel. A Kisgazda Párt egyik újjáalapítója volt.

A rendszerváltás után az FKgP parlamenti képviselője, 1989-90-ben a párt szóvivője volt. Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának tagja volt 1991 júniusáig, amikor visszahívták. 1994-ig volt országgyűlési képviselő. Fedőneve: "Palotás János" (Az 1989-es iratokban "Palotás" néven szerepelt.)

Beszervezésének dátuma: 1971. jún. 28.

1987-ben titkos munkatárs minősítése volt. (Hálózati személyek esetében ez volt a legmagasabb besorolás)

6-os kartonja szerint hazafias alapon, kulturális területen foglakoztatták.

1971-ben a BRFK VII. Kerületi Kapitányság Bűnügyi Osztálya szervezte be, bűnügyi hálózati munkára. Beszervezője Toldi Miklós r. szds. volt.

1987 májusában vették át foglakoztatásra az állambiztonsági szervek a BM III/III-4-a. alosztályhoz. 6-os kartonját is ekkor állították ki. (A III/III-4-a. foglalkozott a radikális ellenzékiekkel szembeni eljárásokkal.)

Tartótisztje Szenes Géza r. szds. volt.

Nagy Imre és társai újratemetésének operatív előkészítése során azt a feladatot kapta, hogy "Tamás" fedőnevű titkos megbízottal (Ruttkay Levente evangélikus lelkész) együtt próbálják meg lebeszélni Szilágyi Sándort rendezvények utáni fáklyás felvonulás megtartásáról.

Az állambiztonsági szervek tervei szerint "Palotás" a Hősök terén és a temetőben tartott szertartáson is jelen lesz az FKgP képviseletében. Rendkívüli esetben soron kívül kellett jelentést tennie.

Augusztus 20-án az SZDSZ rendezvényén kellett részt vennie, és tapasztaltakról szükség esetén azonnal beszámolni.

Az ÁBTL-ben jelenleg nincs dossziéja. Ügynök volta 2005-ben került a sajtóba.

 

        17.      Bodó Károly ü, tmb

Budapest, 1935. júl. 23.

Római katolikus pap.

1962-ben (beszervezésekor) a röszkei plébánián szolgált, mint segédlelkész.

Jelenleg a Városmajori Jézus Szíve Plébánián szolgál.

Fedőneve: "Kérész Géza"

Beszervezésének ideje: 1962. aug. 30.

Kompromittáló alapon szervezték be 27 éves korában, és "katolikus egyházi reakció" vonalon foglalkoztatták.

Titkosított (01-es) hálózati személy volt.

 

        18.      Bohó  Róbert tmb

Budapest, 1928. dec. 20.

Filmrendező. 1974-ben (beszervezésekor) a Magyar Rádió és Televízióban dolgozott.

Fedőneve: "Szegedi" vagy "Karády"

Beszervezésének dátuma: 1974. márc. 20.

Hazafias alapon szervezték be, kulturális vonalra.

 

        19.      "Boros" tmb

Azonosítatlan.

1989-ben közeli kapcsolatban volt az Osztrák Követség diplomatáival.

Fedőneve: "Boros"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

1989-ben a BM III/II. Csoportfőnökség (kémelhárítás) hálózati személyei közé tartozott.

Szoros kapcsolatot tartott az Osztrák Követség diplomatáival. Nagy Imre és társai újratemetésének operatív előkészítésénél azt a feladatot kapta, hogy az állambiztonsági szervek által megfogalmazott koncepciót sugallja fenti kapcsolatain keresztül az osztrák kormányszervek felé.

1989. október 23-a eseményeinek operatív előkészületeinél szintén ilyen feladatot kapott.

 

        20.      "Boros" tmb

Azonosítatlan.

1989-ben az egyik alternatív szervezet köreibe tartozott.

Fedőneve: "Boros"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

1989-ben a BM III/III-3. osztály hálózati személyei közé tartozott. (A III/III-3. osztály a társadalomra veszélyesnek tekintett személyek tevékenységének ellenőrzésével foglalkozott.) Az egyik alternatív szervezeten belül végzett hálózati munkát. Nagy Imre és társai újratemetésével kapcsolatban az volt a feladata, hogy a szervezeten belül próbálja elérni, hogy álljanak el mindenféle politikai akció kezdeményezésétől, vagy az ilyenekben való részvételtől.

 

        21.      Böhm János ü, tmb

Budapest, 1936. szept. 29.

1972-ben (beszervezése idején) gépészmérnökként dolgozott Moszkvában, egy KGST együttműködés keretében.

MSZMP-tag volt.

Fedőneve: "Bartha János"

Beszervezésének dátuma: 1972. dec. 27.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be a kémelhárításhoz.

Dossziéja nem került elő.

1972-ben D-24. r. őrgy. SZT-tiszt szervezte be a BM III/II-10-a. alosztályhoz. Tartótisztje Szabó István r. alezds. volt. (III/II-10. osztály: nemzetközi együttműködés, elhárítás harmadik országban. Az alosztály feladata nem ismert.)

1975 decemberében átkerült a BM III/III-5-b. alosztályhoz. (Elhárítás a képzőművészet, zene, múzeumok, színházak, cirkuszok, Magyar Tudományos Akadémia, film, egyetemek, főiskolák, stb. területén.)

Nagy Imre és társai újratemetésének operatív biztosítási tervénél "Bartha János" titkos megbízottal, mint a független szervezetek körül jól hasznosítható ügynökkel számoltak.

1989. augusztus 20-án a független szervezetek és pártok által a Városligetbe szervezett Szent István-napi ünnepségre küldték ki. Az eseményekről jelenteni kellett, szükség esetén, soron kívül is.

6-os kartonján nincs nyoma annak, hogy a rendszerváltás előtt kizárták volna.

 

        22.        Böszörményi Péter tmb

Badacsonytomaj, 1948. okt. 29.

1988-ban (beszervezésekor) koordinátorként dolgozott a Mikroelektronikai Vállalatnál.

1989-ben a Republikánus Körrel állt kapcsolatban, és a Magyar Október Párt 28 alapítójának egyike volt.

Fedőneve: "Doki"

Beszervezésének dátuma: 1988. aug. 3.

6-os kartonja szerint 40 évesen szervezték be, hazafias alapon, kulturális vonalra. A BM III/III-6-a. alosztály foglakoztatta. Beszervezője és tartója Rovó József r. hdgy. volt.

Titkosított (01-es) kategóriájú hálózati személy volt. Az ÁBTL-ben nincsen dossziéja.

1989-ben a Republikánus Körön belül végzett hálózati munkát. Nagy Imre és társai újratemetésével kapcsolatban azt a feladatot kapta, hogy tovább mélyítse az ellentéteket a temetést politikai demonstrációvá változtatni akaró szervezeten belül. 1989. június 16-án a Republikánus Körrel együtt vett részt a rendezvényeken.

1989. október 23-a eseményeinek operatív előkészületeinél az állambiztonsági szervek "Doki"-t azok közé sorolták, akinek hírszerző és befolyásoló lehetőségei vannak a Republikánus Kör és a Magyar Október Párt irányában.

 

        23.      "Brutus" tmb

Azonosítatlan.

6-os karton nincs.

Az ÁBTL 2006. február 2-i közlése szerint "Brutus" szerepel a nyilvántartásukban, de 2030-ig titkosítva.

A BM III/II. Csoportfőnökség (kémelhárítás) kettős ügynöke, egyben CIA-ügynök is volt. Kapcsolatban állt a dán, holland, norvég és belga követséggel is.

1989-ben a "Tarokk" fedőnevű operatív játszmában vett részt.

 

        24.      "Csendes" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Csendes"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Alosztályok:

1989-ben a BRFK III/II-2 hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági részlege "Csendes" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehet a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Deák" és "Diegó" fedőnevű titkos megbízottakkal közösen Tomcsenkó József r. fhdgy. volt (BRFK III/II-2).

 

        25.       Cserháti László tmb

Kraslice, 1946. máj. 25.

1974-ben (beszervezésekor) "produkciós hiv. segéd" volt a Magyar Filmgyártó Vállalatnál.

Fedőneve: "Poián Gáspár" vagy "Poéta"

Beszervezésének dátuma: 1974. okt. 21.

Hazafias alapon szervezték be, irodalmi-kulturális vonalra.

Titkosított (01-es) kategóriájú hálózati személy volt.

 

        26.       "Csillag" hsz

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Csillag"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Hálózati minősítése nem ismert.

1989-ben a BM III/III-5. osztály hálózati személyei közé tartozott. ( A III/III-5. osztály kulturális területen folytatott elhárítást.)

Nagy Imre és társai újratemetésével kapcsolatban információgyűjtésre használták.

 

        27.        Csiszár László i, ü

Kispest, 1938. aug. 7.

A BM "fegyveres ellenforradalmár" kategóriába sorolta. 1963-ban (beszervezésekor) segédmunkás volt a Május 1. Ruhagyárban.

Fedőneve: "László Csaba"

Beszervezésének dátuma: 1963. márc. 25.

Lojális alapon szervezték be "volt fegyveres ellenforradalmárok" vonalra.

 

        28.       Csongor Balázs ü, tmb

Beszervezésének dátuma: 1986. szept. 3. (21 éves)

BM III/III-2-a. (elhárítás felsőfokú intézményekben)

Beszervezője és tartója Tóth Mihály r. hdgy. volt. (BM III/III-2-a.)

6-os kartonja szerint terhelő adatok alapján szervezték be ifjúságvédelmi vonalon.

Fedőneve: "Ádám András"

Titkosított (01-es) ügynök volt.

Dossziéja nem került elő.

Nagy Imre és társai újratemetésével kapcsolatban azt kapta feladatul, hogy

a Fidesz tagjaként, erősítse a demonstráció-ellenes hangulatot a Fideszen belül.

1989. június 16-án részt vett a Nagy Imre és társai ravatalozási szertartásán.

A 6-os kartonján nincs nyoma, hogy a rendszerváltásig kizárták volna.

1986-ban az ELTE ÁITFK hallgatója. Mint tanárképző főiskolás diák 1988. március 30-án a Fidesz 37 alapítójának egyike volt. Ma a Gabonatransz Zrt. kereskedelmi igazgatója.

 

        29.        "Cyranó" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Cyrano"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Alosztályok:

1989-ben a III/III-6 osztály hálózati személyei közé tartozott.

1989-ben a Republikánus Körrel állt kapcsolatban.

Az ÁBTL 2006. február 2-i közlése szerint a nyilvántartásukban nem szerepel.

1989-ben a BM III/III-6. osztály hálózati személyei közé tartozott. (Az osztály feladata az ellenséges propagandaanyagok készítésének és terjesztésének elhárítása volt.)

1989-ben a Republikánus Körön belül végzett hálózati munkát. Nagy Imre és társai újratemetésével kapcsolatban azt a feladatot kapta, hogy tovább mélyítse az ellentéteket a temetést politikai demonstrációvá változtatni akaró szervezeten belül. 1989. június 16-án - feladata szerint - részt vett a rendezvényeken.

1989. augusztus 20. operatív biztosítására készített intézkedési terv szerint "Cyranó" jó pozíciókkal rendelkezett a Magyar Október Párton belül. Feladatul kapta, hogy az MDF augusztus 20-ával kapcsolatos terveiről szerezzen információkat, illetve vegyen részt a rendezvényeken.

1989. október 23-a eseményeinek operatív előkészületeinél az állambiztonsági szervek "Cyranó" titkos megbízottat azok közé sorolták, akinek hírszerző és befolyásoló lehetőségei vannak a Republikánus Kör irányában.

 

        30.        Dallos László tmb

Budapest, 1967. máj. 23.

1987-ben (beszervezése idején) nyomdász-szedő volt az Ikarus Házinyomdában.

1989-ben a Nemzeti Szocialista Párt elnevezésű szélsőjobboldali csoporttal állt kapcsolatban.

Fedőneve: "Cérna"

Beszervezésének dátuma: 1987. nov. 16.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be (20 évesen) ifjúságvédelem vonalra. A BRFK III/III-A. alosztály foglalkoztatta. Beszervezője és tartója Imre Gábor r. hdgy. volt.

Titkosított (01-es) kategóriájú hálózati személy volt.

Dossziéja nem került elő.

1989-ben, Nagy Imre és társai újratemetésével kapcsolatban az volt a feladata, hogy a "Nemzeti Szocialista Párt" elnevezésű illegális szélsőjobboldali szervezet tagjainak tevékenységéről jelentsen.

 

        31.        Daly György tmb

Kolozsvár, 1940. ápr. 12.   

1956-ban végzett a Brassai Sámuel Líceumban Kolozsvárott, később az iskola műszaki rajztanára volt, majd áttelepült Magyarországra. 1988-ban (beszervezésekor) román állampolgár, és a Teleki Blanka Gimnázium tanára volt. Kapcsolatban állt az Erdélyi Szövetséggel.

Fedőneve: "Diry Gyula"

Beszervezésének dátuma: 1988. ápr. 11.

6-os kartonja szerint hazafias alapon, 48 évesen szervezték be kulturális vonalra. A III/III-4-c. alosztály foglakoztatta (elhárítás a "nemzeti" ellenzékkel szemben. Beszervezője Veres László r. szds. és Csüllög Sándor r. szds. volt. Tartótisztje Veres László r. szds.

Dossziéja nem került elő.

1989. június 16-án - feladata szerint - önállóan kellett részt vennie Nagy Imre és társai újratemetésének rendezvényein.

Augusztus 20-án az MDF rendezvényét kellett szemmel tartania; tapasztalatairól folyamatos tájékoztatta tartótisztjét.

Az október 23-i ellenzéki rendezvények operatív biztosításának előkészítése során "Diry Gyula" titkos megbízottnak az Erdélyi Szövetség terveit kellett kifürkésznie.

 

        32.       Damenija Csaba tmb

Tbiliszi, 1960. okt. 27.

Grúz-magyar származású (édesapja grúz, édesanyja magyar). Kamasz korában két filmben is szerepelt: A locsolókocsi (1973), Álmodó ifjúság (1974).

Beszervezésekor (1983-ban) főiskolai hallgató volt a Szovjetunióban.

Damenija Csaba 1995-ben Magyarország történelmének 1896-tól 1950-ig terjedő időszakát bemutató 6x25 perces filmsorozat, illetve könyv elkészítéséhez kérte a művelődési tárca támogatását, összesen 50 millió forint értékben. Az 1995 végén megkötött szerződést a vállalkozó nem teljesítette, a minisztériumnak okozott kár nem térült meg.

2002-ben az Ok-tat Kft. ügyében másodrendű vádlottként került bíróság elé csalás és okirat-hamisítás miatt. Az ügyben tizenkét embert vádoltak csalással és okirat-hamisítással. A vádlottak egy része a vádirat szerint 1995-1996-ban a művelődési tárca pályázatain összesen 600 millió forintot vett fel tényleges munkavégzés nélkül. Az ügyben 1996-ban tettek feljelentést, Damenija Csabát a grúz fővárosban, Tbilisziben fogták el 1998 augusztusában az Interpol segítségével.

Jelenleg filmrendező-producerként működik.

Fedőneve: "Bíró"

Beszervezésének dátuma: 1983. jún. 21.

A BM III/III-4-c. alosztály foglalkoztatta. (Az osztály feladata a "nemzeti" ellenzékkel szembeni belső elhárítás volt.) Beszervezője és tartója Hajnal Zoltán r. szds. volt. 6-os kartonja szerint hazafias alapon, "nacionalista-kulturális" vonalon foglalkoztatták.

Titkosított (01-es) kategóriájú hálózati személy.

Dossziéja nem került elő.

Nagy Imre és társai újratemetésével kapcsolatban az állambiztonsági szervektől azt a feladatot kapta, hogy megszervezze a temetőn kívüli események videofelvétellel való dokumentálását, és esetleg a 301-es parcellánál is készítsen felvételeket.

1989. október 23-a operatív biztosítási tervében "Bíró" titkos megbízottat azzal bízták meg, hogy október 23- és november 4-e között videofelvételeket készítsen az operatív szempontból eseményekről, megemlékezésekről, különös figyelmet fordítva azokra a helyszínekre, ahol törvénytelen megnyilvánulások várhatóak.

 

        33.         Dávid Ágoston, dr i, tmb

Szeged, 1927. nov. 4. - 2003. okt. 22.

Gyógyszerész, címzetes egyetemi tanár.

Szegeden járt egyetemre. 1947-48 körül - egyetemi hallgató korában - demokráciaellenes rémhírterjesztésért internálták. 1959-ben (beszervezésekor) gyógyszerészként dolgozott a Chinoin Gyógyszerárugyárban.

1995-től a Meditop Gyógyszeripari Kft. kutatási és fejlesztési igazgatója volt.

Fedőneve: "Dani"

1959. nov. 2-án (32 évesen) szervezte be Rácz Imre r. őrgy. a BM II/6-a részlegéhez. (a II/6 osztály szabotázselhárítással foglalkozott)

6-os kartonja szerint hazafias alapon, ipari szabotázs-elhárítás vonalon foglakoztatták.

1963-ban az ÁBTL-ben nyilvántartott dossziéja szerint a BM III/III-1. osztály foglakoztatta (egyházi reakcióval szembeni elharítás). 1963 júliusában alkalmatlanság miatt kizárták a hálózatból.

1970 decemberében a BRFK Politikai Osztálya újra foglakoztatni kezdte.

1989-ben a BRFK III/II-1/A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági szerve "Dani" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Komáromi" és "Egri" fedőnevű titkos megbízottakkal közösen Olasz Lajos r. szds. (BRFK III/II-1/A) volt.

1990. január 8-án az "operatív helyzet megváltozása" miatt kizárták a hálózatból.

6-os kartonja szerint beszervezési dossziéjának száma: B-103 937

Szintén itt szerepel az egyik munkadossziéjának száma is: M-20 345

Az ÁBTL nyilvántartásában szintén szerepel M-20 345. sz. munkadosszié (1963, BM III/III-1.).

 

        34.       "Deák" tmb

Azonosítatlan

Fedőneve: "Deák"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

1989-ben a BRFK III/II-2 hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági részlege "Deák" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Diegó" és "Csendes" fedőnevű titkos megbízottakkal közösen Tomcsenkó József r. fhdgy. (BRFK III/II-2) volt.

 

        35.       "Debreceni" tmb

Azonosítatlan.

1989-ben a dán, holland, norvég vagy belga követség valamelyikének diplomatáival állt kapcsolatban. Fedőneve: "Debreceni"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

1989-ben a III/II. Csoportfőnökség (kémelhárítás) hálózati személyei közé tartozott.

1989. június 15-16-án a dán, holland, norvég és belga követség (vagy ezek közül az egyik követség) diplomatáit kellett szemmel tartania.

 

        36.      "Diegó" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Diegó"

6-os karton nincs. Az ÁBTL 2006. február 2-i közlése szerint a nyilvántartásukban nem szerepel.

Dosszié nincs.

1989-ben a BRFK III/II-2 hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági részlege "Diegó" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Deák" és "Csendes" fedőnevű titkos megbízottakkal közösen Tomcsenkó József r. fhdgy. (BRFK III/II-2) volt.

 

        37.      Droppa György tmb

Budapest, 1947. szept. 17.

Környezetvédő. Közgazdász végzettséget szerzett. 1984-ben a Duna Kör környezetvédelmi szervezet egyik alapítója volt. 1990-től a Duna Kör ügyvivője, 1997-től elnökségi tagja.

Fedőneve: "Gusztáv György"

Beszervezésének dátuma: 1988. okt. 25.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be, kulturális vonalra, a BM III/III-4-b. alosztályhoz. Beszervezője Urbán Tibor r. fhdgy. volt. (A III/III-4-b. alosztály szektásnak tekintett párttagok, trockisták és álbaloldaliak megfigyelésével és ellenőrzésével foglakozott.)

Titkosított (01-es) besorolású hálózati személy volt.

Az ÁBTL-ben nem lelhető fel dossziéja.

1989. június 16-án az SZDSZ tagjaként vett részt a Hősök terén rendezett ravatalozási szertartáson.

1989. október 23-a operatív előkészítésekor azt a feladatot kapta, hogy derítse ki az SZDSZ VI. kerületi csoportjának terveit.

 

        38.     Dzsudzsák Ilona tmb

Nyírbéltek, 1954. máj. 22.

1987-ben (beszervezésekor) Fővárosi Gorkij Idegennyelvű Könyvtár megbízott gazdasági igazgatója volt.

MSZMP-tag volt.

Fedőneve: "Pálinkás Ilona"

Beszervezésének dátuma: 1987. szept. 3.

Hazafias alapon szervezték be, "USA-vonal"-ra.

 

        39.      "Egri" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Egri"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

1989-ben a BRFK III/II-1/A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági részlege "Egri" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Komáromi" és "Dani" fedőnevű titkos megbízottakkal közösen Olasz Lajos r. szds. (BRFK III/II-1/A) volt.

 

        40.      "Előd" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Előd"

6-os karton nincs. Az ÁBTL nyilvántartásában szerepel, de 2067. december 31-ig titkosítva.

Dosszié nincs.

1989-ben a BRFK III/II-1/A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági szerve "Előd" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "László" és "Zámbó" fedőnevű titkos megbízottakkal közösen Balla Béla r. fhdgy. (BRFK III/II-1/A) volt.

 

        41.     Erdei Csaba Bálint tmb

Budapest, 1940. júl. 13.

1961-ben tengerésztiszt volt.

Dosszié nincs.

Tiba János r. fhdgy. (II/1-b) szervezte be 1961-ben hajózási elhárítás vonalra.

1973 júliusától Román Károly r.szds. (III/II-6-c) a tartótisztje

1984-87 között Berze Szilárd r.alhdgy. (III/II-7) volt a tartótisztje, utána megint Román Károly. 1991-ben zárták ki.

Az ÁBTL nyilvántartásában az M-39 107 sz. munkadossziéja szerepel (1982)

/ III/II-10. osztály: nemzetközi együttműködés, elhárítás harmadik országban /

(de maga a dosszié nincs meg, csak a száma)

1989-ben a III/II-7 osztálynak dolgozott.

Egy "Kántor" fedőnevű amerikai diplomata ismerőse. Egyetemi kapcsolatai voltak

 

        42.       Erdei János Sándor tmb, tmt

Orosháza, 1950. szept. 14.

1975-ben (beszervezésekor) egyetemi hallgató volt a JATE bölcsészettudományi Karán, Szegeden.

Fedőneve: "Kovács Gábor"

Beszervezésének dátuma: 1975. febr. 19.

Hazafias alapon szervezték be, ifjúságvédelmi vonalra.

Titkos munkatárs. (hálózati személyek esetében ez volt a legmagasabb besorolás)

 

        43.       "Erdei Lajos" tmb

Azonosítatlan.

1989-ben a Magyar Televíziónál dolgozott, feltehetően vezető beosztásban.

Fedőneve: "Erdei Lajos" (Az egyik dokumentumban tévedésből "Erdélyi Lajos" néven említik.)

6-os karton nincs. Az ÁBTL 2007. március 8-i közlése szerint a hálózati személy nem azonosítható.

Dossziéja nincs.

1989-ben a kémelhárítás (III/II. Csoportfőnökség) hálózati személyei közé tartozott.

Nagy Imre és társai újratemetésének operatív előkészítése során megbízták, intézze el, hogy a Magyar Televízió Panoráma c. műsorának forgatócsoportja készítsen interjút a Kanadában élő Kopácsi Sándorral és az USÁ-ban élő Király Bélával a temetés szervezése kapcsán. A riport során arra kellett törekednie, hogy az interjúadók az újratemetés kegyeleti jellegét hangsúlyozzák, illetve elítéljék annak politikai célra való felhasználását.

 

        44.     Erdélyi Tibor ü, tmb

Budapest, 1932. aug. 20. - 2002.

1944-ben családjával együtt Erdélybe menekült a bombázások elől. 1949 októberében kiutasították Romániából, mivel úgy vett részt az 1947. évi választásokon és szavazott a Magyar Népi Szövetségre, hogy nem volt román állampolgár.

Budapesten vízvezeték-szerelő szakmunkás-bizonyítványt szerzett, majd 1952-ben leérettségizett. 1952-ben felvették az MDP-be. 1952-1956 között az Építőipari és Közlekedési Műszaki Egyetem építészhallgatója, az egyetemi DISZ-szervezet vezetőségi tagja, a marxizmus-leninizmus tanszék instruktora volt.

1956. október 22-én részt vett a műegyetemi nagygyűlés szervezésében. A forradalom idején a Budai Nemzetőrség 1. számú zászlóaljának parancsnoka. A forradalom bukása után a MEFESZ egyik vezetőjeként részt vett a szellemi ellenállásban. 1957 októberében első fokon életfogytiglani, 1958 februárjában másodfokon tizennyolc év börtönbüntetésre ítélték, 1963-ban szabadult.

Bár nem védhette meg diplomáját, mérnökként dolgozhatott. Első munkahelye a XIV. kerületi tanács volt. 1964-től városrendező Szekszárdon. 1974-80 között a Budapesti Építőipari Vállalat, majd 1987-ig a Budapesti Építőipari Szövetkezet osztályvezetője, majd 1989-ig GAMESZ-főmérnökként dolgozott.

1988-ban a Történelemi Igazságtétel Bizottsága alapító tagja, Nagy Imre és mártírtársai 1989. június 16-i újratemetésének egyik szervezője, 1990-1992 között a TIB gazdasági bizottságának vezetője volt. Fedőneve: "Szilárd"

Beszervezésének dátuma: 1964. nov. 11.

Hazafias alapon szervezték be, "belső reakció" vonalra.

A BRFK Politikai Osztályának III/a. részlege kezdte el foglakoztatni. Beszervezője és első tartója Molnár Ferenc r. szds. volt.

Mivel munkája Szekszárdhoz kötötte, 1965-től a BRFK a Tolna megyei III/III. osztállyal közösen foglalkoztatta. Tolna megyei tartótisztje Béres János r. őrgy. volt.

A Tolna megyei III/III. 1966 októberében vette át végleg.

1971-től tartótisztje Dr. Háromházi János r. őrgy., majd néhány hónappal később Halmosi István r. őrgy. lett.

"Szilárd" hálózati tevékenységéről jelenleg ötkötetnyi jelentés maradt fenn az 1964-75 közötti időszakból. Az állambiztonsági szervek többek között a "Barlangkutatók" fedőnevű ügyben foglalkoztatták. Továbbá volt börtöntársai között végzett felderítést, és az 1963-as amnesztiával szabadultak ellenőrzését végezte. Tartói értékelése szerint eredményesen dolgozott, és az állambiztonsági szervekhez való viszonya igen jó volt. Egy munkáját összegző jelentésben az alábbiakat írták róla: "Egyébként a jelek arra utalnak, hogy kedveli az operatív munkát, képességeit tekintve pedig még eredményesebb lenne, ha családi kötöttsége (felesége féltékenysége miatt) nem lenne, ami a szélesebb körű mozgásban gátolja."

Munkadossziéit olvasva úgy tűnik, ügynöki tevékenysége során nagyon szorgalmas volt. Mindenről jelentett, ami a látókörébe került, és amit állambiztonsági szempontból fontosnak tartott - még akkor is, ha nem volt rá feladata.

1974 nyarán, munkahely változatás miatt Budapestre költözött. 6-os kartonja alapján 1975 májusában került vissza a BRFK hálózati állományába.

1978-ban átkerült a BM III/III-3-a. alosztály állományába (radikális ellenzékiekkel szembeni eljárások).

Nagy Imre és társa újratemetésének szervezése előtt az állambiztonsági szervek külön feladattervet készítettek "Szilárd" titkos megbízottnak. Fő feladata a szélsőségességektől mentes megemlékezés szorgalmazása volt.

1989. június 16-án, mint a megemlékezések egyik szervezője, mindkét fő helyszínen jelen volt. Feladata volt, hogy megakadályozza az esetleges szélsőséges megnyilvánulások végrehajtását, illetve a hivatalos programtól való eltéréseket.

Augusztus 20-a és október 23-a előtt is azt a feladatot kapta, hogy a várható események szélsőségességtől mentes lefolyását támogassa a TIB-ben.

Jelenleg az ÁBTL-ben nyilvántartásában "Szilárd" alábbi munkadossziéi olvashatóak:

(ÁBTL 3.1.2.) M-25 499 (1964-66), M-32 829 (1966-68), M-33 010 (1968-70), M-36 125 (1970-74) és M-36 404 (1974-75)

 

        45.      Erőss László, dr tmb

Budapest, 1934. júl. 22.

Az ELTE Bölcsészkarán végzett.

1985-ben (beszervezésekor) újságíró volt a Lapkiadó Vállalat alkalmazásában.

MSZMP-tag volt 1984-től.

Fedőneve: "Fáklya"

Beszervezésének dátuma: 1985. máj. 21.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be 51 évesen, "kulturális-újságíró" vonalra. A BM III/III-5-a. alosztály foglakoztatta. (A III/III-5-a. alosztály a Magyar Rádió és Televízió, az MTI, a MUOSZ és az Írószövetség területén végzett elhárítást.)

Beszervezője és tartója Gáspár Gellért r. szds. volt.

Az ÁBTL-ben jelenleg nincs dossziéja.

Nagy Imre és társai újratemetésének operatív előkészítése során azt a feladatot kapta, hogy figyelje a Nyilvánosság Klub prominens személyeit, gyűjtsön információkat a szándékaikról, és egy nyugalomra intő álláspont meghozását szorgalmazza.

Feladata szerint 1989. június 16-án, Nagy Imre és társai ravatalozása idején jelen kellett lennie a Hősök terén. 

 

       46.     Érsek Iván

Budapest, 1942. júl. 14.

1971-ben (beszervezésekor) fordító-tolmács volt az NSZK-beli Magyar Kereskedelmi Kirendeltségen.

Fedőneve: "Orosz"

Beszervezésének dátuma: 1971. márc. 12.

Hazafias alapon szervezték be az NSZK kereskedelmi kirendeltségen való kémelhárításra.

Ügynök, majd titkos megbízott.

 

       47.        Esti János

Budapest, 1952. máj. 10.

1973-ban (beszervezésekor) a Színház és Filmművészeti Főiskola hallgatója volt.

Fedőneve: "Fóti"

Beszervezésének dátuma: 1973. febr. 24.

Titkos megbízott minősítése volt.

Az ÁBTL-ben nem lelhető fel dossziéja.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be, "művészeti főiskola" vonalra. A BM III/III-4-c- alosztály foglalkoztatta. Beszervezője és első tartója Farkas János r. fhdgy. volt. (A III/III-4-b. alosztály szektásnak tekintett párttagok, trockisták és álbaloldaliak megfigyelésével és ellenőrzésével foglakozott.)

1977-ben átkerült a BM III/III-5-b. alosztályhoz. Tartótisztje Czéh Károly r. szds. lett. (Ez a részleg a képzőművészet, zene, múzeumok, színházak, cirkuszok, Magyar Tudományos Akadémia, film, egyetemek, főiskolák, stb. területén foglakozott elhárítással.)

 

Feladata szerint 1989. június 16-án jelen kellett lennie a Hősök terén rendezett ravatalozáson.

 

1990. január 3-án kizárták a hálózatból, mivel hírszerzési lehetősége megszűnt.

 

        48.        Faragó Sándor

Budapest, 1928. nov. 26.

1985-ben (beszervezésekor) kazánfűtő volt a IX. kerületi Ingatlankezelő Vállalat alkalmazásában.

Fedőneve: "Kertész"

 

Titkos megbízott.

Beszervezésének ideje: 1985. jún. 28.

Kompromittáló alapon szervezték be 57 éves korában, és "egyházi reakció" vonalon foglalkoztatták.

Titkosított (01-es) hálózati személy volt.

 

Sasvári István r. zls. szervezte be a BRFK III/III-C alosztályához. (A BRFK-n belül ez a részleg foglalkozott az egyházi reakció elleni belső elhárítással.)

 

1989-ben is a BRFK III/III-C alosztálya foglalkoztatta.

Az 1989. június 16-i eseményekkel kapcsolatos intézkedési terv szerint "Kertész" titkos megbízott aznap délelőtt jelen lesz a Hősök terén, a ravatalozásnál. Kapcsolattartója Sasvári István r. alhdgy. volt.

 

        49.        "Faragó" ü.

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Faragó"

 

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Ügynök.

 

1989-ben a BRFK III/II-1/A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági szerve "Faragó" fedőnevű ügynököt is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje Révész László r. fhdgy. (BRFK III/II-1/A) volt.

 

        50.        "Ferenci" tmb.

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Ferenci"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott minősítése volt.

 

1989-ben a BRFK III/III-D alosztály hálózati személyei közé tartozott. Tartótisztje Fröchlich Sándor r. fhdgy. volt. Feladata szerint június 16-án délután kellett megjelennie az újratemetés helyszínén.

 

        51.        Ferenczi Imre

Budapest, 1963. nov. 3.

1988-ban (beszervezésekor) segédmunkás volt a Budai Evangélikus Szeretetotthonban.

1989-ben a Republikánus Kör és a Magyar Október Párt tagja.

Fedőneve: "Hód"

Beszervezésének dátuma: 1988. febr. 17.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be, kulturális vonalra. A BM III/III-6-b. alosztály foglalkoztatta. Beszervezője és tartója Szegedi István r. tzls. volt.

Titkos megbízott minősítést kapott.

 

1989. június 16-án a Republikánus Kör tagjaként vett részt Nagy Imre és társai újratemetési szertartásain.

Augusztus 20. operatív előkészítésénél a Magyar Október Pártban jó pozíciókkal rendelkező "Hód" tmb. azt a feladatot kapta, hogy gyűjtsön információkat a pártban tervbe vett rendezvényekről, és vegyen részt ezeken. Tapasztalatairól soron kívül kellett beszámolnia.

Október 23-a előtt is a Magyar október Párt szándékairól vártak tőle információt.

 

Az ÁBTL-ben nincs dossziéja.

 

        52.        Ferkis Emilné (Bartha Mária)

Budapest, 1939. júl. 26.

1979-ben (beszervezésekor) csoportvezető volt a Magyar Televíziónál.

MSZMP-tag volt.

Fedőneve: "Kati"

Titkos megbízott minősítése volt.

Beszervezésének dátuma: 1985. febr. 25.

Hazafias alapon szervezték be, kulturális vonalon foglalkoztatták. A BM III/III-5-a. alosztály foglakoztatta (elhárítás a Magyar Rádió és Televízió, az MTI, a MÚOSZ és az Írószövetség területén). Beszervezője és tartója Anhalt Róbert r. őrgy. volt.

 

1989-ben, Nagy Imre és társai újratemetésével kapcsolatban a Magyar Televíziónál bejelentkezett külföldi forgatócsoportokról és rádióriporterekről kellett listát készítenie és információkat gyűjtenie.

Augusztus 20-a előtt szintén az volt a feladata, hogy információkat gyűjtsön az eseményekre érkező külföldi stábokról.

 

Az ÁBTL-ben nem lehető fel dossziéja.

 

        53.        "Fischer" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Fischer"

 

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott.

 

1989-ben a BRFK III/II-1/A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági szerve "Fischer" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Marton" és "Márványi" fedőnevű titkos megbízottakkal közösen Tóth József r. szds. (BRFK III/II-1/A) volt.

 

        54.        Fitos Vilmos

Történelem-latin szakos tanári diplomát szerzett az ELTÉ-n. Az Árpád Bajtársi Egyesület nevű bölcsész diákszervezet vezére, a Turul szövetség kulturális alvezére, a népi eszme elkötelezett hirdetője. 1937-től a Bartha Miklós Társaság főtitkárává választották. Ugyanebben az évben a Honszeretet Egyesület tagjává avatták, amely egy szigorúan titkos keretek között működő csoport, a Magyar Közösség fedőszerve volt. 1938-44 között a Magyar Élet c. lap felelős szerkesztője. 1944-ben németellenes diákmozgalmakat szervezett. 1946. december 31-én a Magyar Közösség ügy kapcsán letartóztatták. A nyomozás során Fitos részletes vallomást tett és együttműködő magatartást tanúsított, ezért csak 1 év 6 hónap börtönbüntetést kapott, de már 1947 nyarán kiszabadult. Az ötvenes években különböző külkereskedelmi vállalatoknál dolgozott, 6-os kartonja kiállításakor (1955-ben) bonyolító csoportvezető volt a KOMPLEX nevű vállalatnál. 1956. november 2-án belépett az MSZMP-be, ahonnan 1972-ben kizárták. A hetvenes évek második felétől nyugdíjas. A rendszerváltás után számos szervezetnek, egyesületnek, többek között a Magyar Szocialista

Pártnak, a Rákóczi Szövetségnek, a Bajcsy-Zsilinszky Társaságnak, a Református

Öregdiákok Török Pál Egyesületének, a Székely Körnek és a Szabó Dezső Emléktársaságnak volt tagja. A Hunnia című folyóiratban publikált a népi mozgalomra, a Magyar Közösségre vonatkozó visszaemlékezéseket, cikkeket.

Beszervezésének dátuma: 1949

6-os kartonja szerint belső reakció elhárítás vonalon foglalkoztatták.

Fedőnevei: "Futó" (1969-ig), majd "Hegyi"(1981-től).

 

1967-68-ban még csak informátor volt, később titkos megbízott (tmb.) besorolást kapott.

A határőrségnél szervezték be 1949-ben. 1955 márciusában kezdte foglalkoztatni a BM V/10-es részlege. 1956 után a BM II/2-2 (1957. máj.-júl.), majd II/2-g (1957. júl.-tól) foglalkoztatta. Rövid időre a kémelhárításhoz került (1967. jan.-márc., BM III/II-9-a.). 1967 júniusától a III/III-3-a. alosztály foglalkoztatta. (III/III-3-a "F" (Figyelő) dossziés személyek, volt politikai foglyok ellenőrzésével foglakozott.) Ebből az időszakból maradtak fenn a dossziéi.

1969 januárjában irattározták a munkadossziéját, vagyis valamiért kizárták a hálózatból és a továbbiakban csak társadalmi kapcsolatként használták.

1981 áprilisában (ekkor már 68 éves) kezdte újra foglalkoztatni a III/III-3-a. Feltehetően ekkor kapta a "Hegyi" fedőnevet.

 

Nagy Imre és társai újratemetésével kapcsolatban az volt a feladata, hogy figyelemmel kísérje a temetésre esetlegesen beutazó jobboldali emigráns kapcsolatainak tevékenységét. Lehetőség szerint lépjen velük kapcsolatba, szerezzen információt a temetést megelőző hangulatról, véleményekről és a gyászszertartás lefolyásának értékeléséről.

 

Titkos (01-es) minősítést kapott. A 6-os kartonján nincs nyoma, hogy a rendszerváltásig újra kizárták volna.

 

6-os kartonján szerepel a beszervezési dossziéjának száma: B-114 428, és három munkadosszié. Ebből a M-52 067 és az M-27 204 sz. számú dossziék holléte nem ismert. A harmadik (M-29 328) dosszié kutatható. Ebben az 1967. aug.-1968. nov. között III/III-3-a. alosztálynak adott jelentései olvashatóak. A Magyar Közösség társaságába tartozott. A volt szervezet tagjairól, Borsák Jenőről, Arany Bálintról, Püski Sándorról és családjáról jelentett.

 

Leleplezője Papp István: "…én, aki egész életemben a nép ügyéért harcoltam"

Egy középosztálybeli életút a század viharaiban: Fitos Vilmos (1913-2000) in.: Hitel, 2006. augusztus.

 

        55.        Gaár Iván

Budapest, 1965. dec. 21.

1988-ban (beszervezésekor) fotósként dolgozott. 1989-ben az SZDSZ-el voltak kapcsolatai.

Jelenleg biztonságtechnikai szakember, a Terézváros Közrendjéért és Közbiztonságáért Közalapítvány elnöke.

Fedőneve: "Dobos Ödön"

Beszervezésének dátuma: 1988. febr. 25.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be 23 éves korában, kulturális vonalra. A BMIII/III-4-a. alosztály foglakoztatta. (III/III-4-a. - radikális ellenzékiekkel szembeni eljárások.)

Beszervezője és tartója Boros Pál r. fhdgy. volt.

Titkos megbízott volt.

Dossziéja nem került elő.

 

1989. június 16-án az SZDSZ-csoportjával együtt vett részt a Hősök terei ravatalozáson. Feladata szerint fényképeket kellett készítenie a szónokokról, az ismertebb személyekről és az esetleges váratlan eseményekről.

Augusztus 20-án az SZDSZ rendezvényén dolgozott, mint fotós. Feladata szerint a a résztvevőkről, a szónokokról, a rendezőkről, és az esetlegesen előforduló törvénysértő cselekedetek elkövetőiről kellett felvételeket készítenie.

 

        56.        Geyer Ferenc

Felsőőrs, 1941. febr. 27.

1975-ben (beszervezésekor) kisiparosként dolgozott.

Fedőneve: "Tranzisztor"

Beszervezésének dátuma: 1975. jún. 4.

Titkos munkatárs. (Hálózati személyek esetében ez volt a legmagasabb besorolás. 1989-es dokumentumban azonban - talán elírás miatt - csak titkos megbízottként említik.)

1975-ben - 34 éves korában - a bűnügyi szervek szervezték be hálózati személynek, bűnügyi vonalra.

1988-ban vette át a BM III/III-6-b. alosztály. Tartótisztje Korpás Lajos r. hdgy. volt.

6-os kartonja szerint ekkor hazafias alapon vállalt együttműködést. Kulturális vonalon foglakoztatták. (A III/III-6. osztály ellenséges propagandaanyagok készítésének és terjesztésének elhárításával foglalkozott.)

Titkosított (01-es) kategóriájú hálózati személy volt.

 

1989. június 16-án az NBC tévétársaság stábja kíséretében vett részt a rendezvényeken.

 

Az ÁBTL-ben nincs dossziéja.

 

        57.        Gombos Jolán

Gombos Jolán

(Vetlényi Hubáné, majd Valenta Lászlóné)

Tirgu-Mures, 1946. febr. 22.

1978-ban (beszervezésekor) újságíró volt a Somogyi Néplapnál. Bencsik András sógornője, a kaposvári Fiatal Alkotók Műhelyének tagja.

Fedőneve: "Viktor"

6-os kartonján a "Viktor"-rt "Viktóriá"-ra javították át (feltehetően 1988-as reaktivizálásakor), de nincs rá adat, hogy használták volna az új fedőnevét. 1989-ben ismét "Viktor" fedőnéven említették.

Beszervezésének dátuma: 1978 szept. 20.

Kompromittáló alapon szervezték be, kulturális vonalra.

Titkos megbízott.

 

1978 októberétől 1982 szeptemberéig adott jelentéseket a BM III/III-4-c alosztálynak. Az ÁBTL-ben egy dossziéja olvasható. 6-os kartonja szerint 1982. nov. 22-én személyi körülményei miatt irattározták és megkapta a 07-es (kizárt) minősítést.

1988. október 20-án a III/III-6-a alosztály újra aktivizálta. Erről az időszakról nincs dosszié az ÁBTL-ben.

 

        58.        Gunst Péter

Budapest, 1934. júl. 14.- 2005

Történész, a történettudomány doktora. Az ELTE bölcsészkarán végzett. 1966-ban (beszervezésekor) a Mezőgazdasági Múzeum tudományos munkatársa volt. 1989-től a Debreceni Egyetem egyetemi tanára lett. A Debreceni Szemle főszerkesztője, az Agrártörténeti Szemle szerkesztője volt.

Fedőneve: "Pálinkás" (1978-89), előtte "Takács Imre"(a "Történész" fedőnevet csak néhány jelentésben használta)

Beszervezésének dátuma: 1966. nov. 21.

Informátor, majd titkos megbízott minősítést kapott.

Hazafias alapon szervezték be 32 éves korában, "revizionista" vonalra. A III/III-4-b. alosztályon kezdték el foglakoztatni. Beszervezője és első tartótisztje Tubl Roger r. fhdgy volt. 1967 júniusától Oravecz Ferenc r. őrgy vette a jelentéseit

 

1967. jan. 26 - 1969. jan. 8. között jelentett "Takács Imre" fedőnévvel. Ez idő alatt egy 133 oldalas dossziéja keletkezett, ami az ÁBTL-ben található a 3.1.2 M-30220. jelzet alatt.

.

Részletes jelentéseket készített külföldi útjairól, találkozóiról. Kimerítő összefoglalót készített saját kapcsolati köréről (Lázár Vilmos, Donáth Ferenc, Jemnitz János, Márkus László (történész), Kosáry Domokos, Sükösd Mihály, Szabó Miklós, Matolcsy János). elkészítette Donáth Ferenc, Mérei Ferenc és Kardos László kapcsolati hálóját is. Az állambiztonsági szervek Méreiről "Pszichológus", Kardosról "Néprajzos" fedőnéven nyitottak figyelődossziét.

 

6-os kartonja szerint Gunst Péter 1969. szept. 10-től "MSZMP-titkár" lett. Ekkor megszüntették ügynöki munkáját és kizárták a hálózatból.

1978. jún. 26-tól újra foglalkoztatni kezdte a III/III-5-b alosztály. Valószínűleg ekkor kapta a "Pálinkás" fedőnevet. Erről az időszakról (1978-1989) jelenleg nem lehető fel dosszié.

 

1989. június 16-a operatív előkészítése során azt a feladatot kapta, hogy kísérje figyelemmel az általa ismert '56-ban kompromittált személyek tevékenységét, és erről folyamatosan jelentsen.

Október 23-a előtt ugyanezt a megbízást kapta.

 

        59.        Győri Béla Ferenc

Győri Béla Ferenc

Miskolc, 1942. okt. 21.

1965-ben (beszervezésekor) agrármérnök volt az emődi TSZ-ben.

1989-ben a Magyar Rádió Politikai Adások Főszerkesztőségén dolgozott. A rendszerváltás után a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorának főszerkesztője, a Magyar Fórum szerkesztője, a MIÉP szóvivője volt.

Fedőneve: "Miskolci", előtte "Riporter"

Informátor, titkos megbízott, majd titkos munkatárs volt. (hálózati személyek esetében ez utóbbi volt a legmagasabb besorolás)

Beszervezésének dátuma: 1965. nov. 12.

Hazafias alapon szervezték be, ifjúsági elhárítás vonalra. A Borsod megyei RFK III/III-1. alosztálya kezdte foglakoztatni. Beszervezője és első tartótisztje Soós László r. fhdgy. volt.

1966-ban átkerült a BM III/III-2-a. alosztályra (elhárítás felsőfokú intézményekben).

1967-ben fél évig a Szolnok megyei III/III. osztályon volt, majd a BM III/III-4-a. alosztály foglakoztatta (radikális ellenzékiekkel szembeni eljárások). Itt Kovács Istvánnak hívták a tartótisztjét.

1977-ben a BM III/III-5-a. alosztályra került. (Ez a részleg a Magyar Rádió és Televízió, az MTI, a MÚOSZ és az Írószövetség területén folytatott elhárító munkát.)

 

Az 1989. június 16-a operatív előkészítésénél tájékoztatnia kellett az állambiztonsági szerveket a Magyar Rádió Politikai Adások Főszerkesztőségének - temetéssel kapcsolatos - műsorterveiről.

 

Az ÁBTL-ben jelenleg nem lehető fel dossziéja.

 

        60.        Harasztovics József

Budapest, 1946. febr. 8.

1981-ben (beszervezésekor) géplakatos volt a Dunavarsányi Petőfi Mgtsz-ben.

Fedőneve: "Halász"

Beszervezésének dátuma: 1981. márc. 27.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be, és "F-dossziés személyek ellenőrzése" vonalon foglakoztatták a BRFK III/III-D. alosztályán. Beszervezője és tartója Somlai Ferenc r. fhdgy. volt

Titkos megbízott minősítése volt.

Az ÁBTL-ben nincs dossziéja.

 

1989. június 15-én elment a Jurta Színházban tartott ellenzéki gyűlésre, június 16-án délután pedig a Nagy Imre és társai újratemetésével kapcsolatos rendezvényeken jelent meg. Tartótisztje ekkor Fröhlich Sándor r. fhdgy. volt, de aznap betegség miatt Csurka Zoltán r fhdgy. találkozott "Halász"-szal, aki a beszámolt neki a Jurta Színházban tapasztaltakról.

 

        61.        Hauck Tamás, dr

Budapest, 1952. dec. 7.

1987-ben (beszervezése idején) ügyvéd volt a 3. sz Ügyvédi Munkaközösségnél.

Fedőneve: "Beck Tamás"

Beszervezésének dátuma: 1987. szept. 22.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be kulturális vonalra 35 éves korában. A BM III/III-6-b. alosztály foglalkoztatta. Beszervezője és tartója Berényi Mátyás r. szds. volt. (A BM III/III-6. osztály ellenséges propagandaanyagok készítésének és terjesztésének elhárításával foglalkozott.)

Titkos megbízott volt.

Dossziéja nem került elő.

 

Rendszeresen járt Ausztriába. Nagy Imre és társai újratemetésével kapcsolatban azt a feladatot kapta, hogy Bécsben keresse fel Kovács Kálmánt és az állambiztonsági szervek által sugallt álláspont mellett foglaljon állást.

 

A 70-es évek végén óriási csalási manőverbe vágott bele, majd az ügyfelek pénzével lelépett külföldre.

 

        62.        Héczei Imre

Sztálinváros, 1953. szept. 5.

1977-ben (beszervezésekor) fotografikus volt a Fotografikai Kisszövetkezetben.

Fedőneve: "Lázár"

Beszervezésének dátuma: 1977. márc. 8.

Hazafias alapon szervezték be, kulturális vonalra.

Titkos megbízott.

Titkosított (01-es) kategóriájú hálózati személy volt.

 

        63.        Hegyes Zoltán

1984-ben a 6-os kartonjára foglalkozásként, tanár, író, rokkantnyugdíjas volt beírva.

1989-ben a Nyilvánosság Klub tagja volt.

Fedőneve: "Árva Ádám"

Beszervezésének dátuma: 1984. jún. 21.

6-os kartonja szerint hazafias alapon, kulturális vonalon foglalkoztatták.

Titkos megbízott.

Dossziéja nem került elő.

 

Kékesdi L. Gyula r. szds. szervezte be a III/III-4-a alosztályhoz / radikális ellenzékiekkel szembeni eljárások / 1984-ben.

1987 októberétől a III/III-5-a alosztály / elhárítás a Magyar Rádió és Televízió, az MTI, a MÚOSZ és az Írószövetség területén / foglalkoztatta.

 

Az ÁBTL-nél nincs beszervezési vagy munkadossziéja.

A Nyilvánosság Klub tagjaként a szervezet Nagy Imre és társai újratemetésével kapcsolatos álláspontjáról kellett információt gyűjtenie. 1989. június 16-án feladatul kapta, hogy vegyen részt a Hősök terén rendezett szertartáson.

 

        64.        "Hegyi Béla" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Hegyi Béla"

 

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

titkos megbízott (tmb.).

 

Alosztályok:

1989-ben a BRFK III/II-2 hálózati személyei közé tartozott.

 

A BRFK állambiztonsági részlege "Hegyi Béla" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Máté" fedőnevű titkos megbízottal közösen Madzin András r. szds. volt. (BRFK III/II-2)

 

        65.        Hercz Péter, dr

Kispest, 1946. márc. 8.

1976-ban (beszervezésekor) orvos volt a Semmelweis Orvostudományi egyetemen.

Fedőneve: "Mező Gábor"

Beszervezésének dátuma: 1976. júl. 17.

Hazafias alapon szervezték be, egyetemi-ifjúsági vonalra.

Titkos megbízott.

 

        66.        Herczeg József

Budapest, 1933. okt. 12.

Volt politikai elítélt.

1970-ben (beszervezésekor) szakács volt a VII. kerületi Vendéglátóipari Vállalat alkalmazásában.

Fedőneve: "Kertai"

Beszervezésének dátuma: 1970. jún. 3.

Kompromittáló adatok alapján szervezték be a volt politikai elítéltek közötti elhárítás vonalára.

Informátor, majd ügynök.

 

        67.        Herendi Iván

Budapest, 1946. aug. 26.

A nyolcvanas években a BVSC asztalitenisz szakedzője volt (beszervezésekor is). A kilencvenes évek a görög asztalitenisz válogatott szövetségi kapitánya, majd 1993-tól újra a BVSC-ben dolgozott, mint szakosztályvezető.

2006-ban 94 napra előzetes letartóztatásba helyezték, mivel az általa igazgatott alapítványnál 95 millió forintos sikkasztás gyanúja merült fel.

 

Fedőneve: "Dávid"

Beszervezésének dátuma: 1987. dec. 17.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be, "ifjúságvédelem-sport" vonalra. A BRFK III/III-A. alosztály foglakoztatta. Beszervezője és tartója Romhányi Ferenc r. fhdgy. volt.

Titkos megbízott minősítést kapott.

Dossziéja nem került elő.

 

A BRFK Nagy Imre és társai újratemetésének operatív előkészítésére összeállított intézkedési tervében "Dávid" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolták, akik június 16-án megjelennek a szertartásokon.

 

        68.        Hidas Róbert

Budapest, 1931. márc. 13.

1966-ban (beszervezésekor) a NIKEX Külkereskedelmi Vállalat mérnöke volt.

Fedőneve: "Hajós" illetve "Ship" (Ez utóbbi nem szerepel a 6-os kartonján, feltehetően a III/I. Csoportfőnökségnél használta.)

Beszervezésének dátuma: 1966. máj. 20.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be belső reakció vonalon.

Ügynök, majd titkos megbízott minősítése volt.

 

Pollacsek Kálmán r. szds. szervezte be 1966-ban a BRFK Politikai Osztályának III/a csoportjához.

A hatvanas évek végén a BRFK-tól a hírszerzés BM III/II-1-a. alosztályához került. (A III/I-1. osztály az USA és a nemzetközi szervezetek ellen folytatott hírszerzést. Az alosztály feladata nem ismert.)

Feltehetően a Magyar Hajó és Darugyár termékeivel kapcsolatos külszolgálati tevékenysége közben folytatott hírszerző és elhárító munkát az alábbi országokban: Kuvait, Líbia, Brazília, Szíria, NSZK. 1980-ban a BM III/I-2. osztály hálózati személye volt, amely külföldi elhárítással foglakozott.

 

1987 júliusában visszakerült BRFK III/II-1-A-hoz, de a június 16-i rendezvények előtt már BRFK III/II-2 részleg állományába tartozott.

1989-ben "Hajós" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolták, akikre számítani lehet a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Mosolygó" fedőnevű titkos megbízottal közösen Kovács István r. alezds. volt. (BRFK III/II-2)

 

1989. jún. 22-én kizárták a hálózatból "hírszerzési lehetőség megszűnt, beteg" megjegyzéssel.

 

6-os kartonja szerint beszervezési dossziéjának száma: B-141 419, de ez nincs meg az ÁBTL-nél. Helyette előkerült a "Ship" fedőnévre, Bt-2575/2 jelzettel a hírszerzésnél (BM III/I-2. osztály) nyitott beszervezési dossziéjának második kötete. A dossziét 1980-ban nyitották és 1987 májusában zárta le 41 oldallal Drigán Sándor r. őrgy.

A dossziét az Információs Hivatal 1999. 01. 26-án felülvizsgálta és 2067. 05. 29-ig fenntartotta az államtitok minősítését. A 2003-ban újra felülvizsgálták a dossziét és megszüntették a minősítését.

 

Az ÁBTL-ben három dossziéja található:

M-42 116. (1966-69, BRFK és III/II-1/a.,)

M-42 116/1. (1969-74)

M-42 116/2. (1974-89).

 

        69.        Hoffmann József

Eger, 1952. ápr. 28.

1989-ben az Országos Érc- és Ásványbányák Vállalat közgazdásza volt. (MSZMP-tag).

A rendszerváltás idején az SZDSZ-szel állt kapcsolatban és a Duna Kör tagja volt.

Fedőneve: "Andersen"

Beszervezésének dátuma: 1989. május 31.

Beszervezője Kovács István r. hdgy. volt a III/III-4-b. alosztályról (a szektásnak tekintett párttagok, trockisták és álbaloldaliak megfigyelésével és ellenőrzésével foglakozó alosztály).

 

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be, és kulturális vonalon foglakoztatták.

Titkos megbízott.

"titkos" kategóriájú (01-es) ügynök volt.

 

1989. június 16-án a Duna Kör tagjaként jelent meg a Hősök terei ravatalozáson.

 

Az ÁBTL-nél nincs dossziéja. Mindössze két héttel Nagy Imre és társai újratemetése előtt szervezték be. 1989. október 23-án az SZDSZ rendezvényén kellett részt vennie, majd jelentenie a történtekről.

Az állambiztonsági szervek augusztus 20-án is számítottak az együttműködésére; az SZDSZ rendezvényén kellett részt vennie és szükség esetén folyamatosan beszámolnia a történtekről.

 

        70.        Hont Iván

Budapest, 1948. szept. 29.

Pedagógus. Hont Ferenc színész, rendező fia. Az ELTE Bölcsészkarára járt. 1968-tól volt tagja az Egyetemi Színpad Universitas Együttesének Universitas tagja, és hallgató-oktató volt a Studium Generaléban. 1972-ben (beszervezésekor) is az ELTE Bölcsészettudományi karának hallgatója volt. 1974 júliusában fejezte be tanulmányait az ELTE BTK történelem-népművelő szakán. 1974 szeptemberétől a Szakmunkástanulók Országos Pedagógiai Intézeténél kezdett el dolgozni, mint tudományos munkatárs.

Az Erzsébetvárosi Reformpedagógiai Alapítvány kuratóriumi elnöke. Jelenleg az ELTE Tanító- és Óvónőképző Főiskolai Karán oktat.

Fedőneve: "Rendező" (III/III-2-a), majd 1979-től "Horvát András" (III/III-4-a) volt.

Informátor, majd titkos megbízott minősítést kapott.

 

Beszervezésének dátuma: 1979. szept. 21.

Hazafias alapon szervezték be egyetemi ifjúságvédelmi vonalra. A BM III/III-2-a. alosztály kezdte el foglakoztatni (elhárítás felsőfokú intézményekben). Beszervezője és első tartója Kőfalvi Gábor r. hdgy. volt. 1972 augusztusától Kalmár Sándor r. hdgy. váltotta, majd Cirkos Tibor r. hdgy. 1974 februárjától. (1989-ben ő volt a BRFK III/III. osztályvezetője).

 

1979-ben átkerült a BM III/III-4-b. alosztályhoz (szektásnak tekintett párttagok, trockisták és álbaloldaliak megfigyelése és ellenőrzése).

Látogatta a "repülő egyetem" előadásait, és jelentéseket írt róluk.

 

Nagy Imre és társai újratemetésének operatív előkészítésekor feladatul kapta, hogy kísérje figyelemmel az SZDSZ XII. kerületi csoportjának az eseménnyel kapcsolatos terveit, illetve vállaljon rendezői feladatot.

1989. június 16-án rendezőként vett részt a ravatalozásánál a Hősök terén, és a temetési szertartáson, a 3-es parcellánál.

1989. október 23-a operatív megelőző intézkedéseinél megbízták, hogy kísérje figyelemmel az SZDSZ XII. és VII. kerületi csoportjának, illetve a kerületi kerekasztalnak a tevékenységét.

 

"Rendező" egy munkadossziéja olvasható az ÁBTL-ben (M-37 716.), amelyben az 1972. június - 1977. március közötti jelentései vannak. Sokat írt a Studium Generaléról és az Universitas Együttesről. Több jelentést írt Paál István szegedi rendezőről. 1975 nyarán, Franciaországi építőtáborozása során a francia Concordia (nemzetközi építőtáborokat csinálnak) szervezetéről készített kimerítő jelentéseket. Szorgalmas ügynök volt, tartótisztjei elégedettek voltak vele. "Horváth András" dossziéi (az 1979-89 közötti időszak) nincsenek meg.

 

        71.        "Hortobágyi" tmb

Fedőneve: "Hortobágyi"

 

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott volt. (tmb.)

 

1989-ben a BRFK III/II-2 hálózati személyei közé tartozott.

 

A BRFK állambiztonsági részlege "Hortobágyi" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Juhász Zoltán" fedőnevű titkos megbízottal közösen Bagdal Mihály r. szds. volt. (BRFK III/II-2.)

 

        72.        "Hortobágyi" tmb

Azonosítatlan.

1989-ben Fónay Jenő közeli ismerőse volt.

Fedőneve: "Hortobágyi"

 

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott.

 

1989-ben a BRFK III/III-D alosztály hálózati személyei közé tartozott. (Ez az alosztály foglalkozott a BRFK-n belül a figyelő dossziés személyekkel)

 

"Hortobágyi" Fónay Jenő bizalmas ismerőse volt. Nagy Imre és társai újratemetésével kapcsolatban az állambiztonsági szervek azt a feladatot adták neki, hogy Fónay Jenőn keresztül folyamatosan információkat szerezzen a Történelmi Igazságtétel Bizottság és a Politikai Foglyok Szövetsége vezetőinek terveiről. Június 16-i intézkedési terv szerint "Hortobágyi" titkos megbízott egész nap jelen lesz a rendezvényeken. Kapcsolattartó operatív tisztje "Kovács János" fedőnevű titkos megbízottal közösen Kohári Tibor r. szds. volt.

 

"Hortobágyi" munkadossziéja egyelőre nincs meg, de előkerült egy 1989. május 22-i keltezésű jelentése, amit Kohári Tibor r. szds.-nak adott Fónay Jenővel és a június 16-i rendezvényekkel kapcsolatban.

 

"Hortobágyi" feladatot kapott 1989. október 23-a előtt is. A közelgő évfordulóval kapcsolatban kellett Fónay Jenőtől információkat szereznie a TIB és a POFOSZ vezetőségének terveiről. A hálózati személynek az újonnan szerveződött pártok, szervezetek vezető tisztségviselői körében, nyilvános szereplései, nyilatkozatai során hangot kellett adnia azon véleményének, hogy a szélsőséges megnyilvánulások az eddig elért eredményeket veszélyeztetik. Továbbá megbízták, hogy "korát, politikai múltját, jelenlegi pozícióját" felhasználva érje el a szélsőséges tervezetek elvetését.

 

        73.        Horváth László Pongrác

Kecskemét, 1952. máj. 12.

1982-ben (beszervezése idején) italmérő volt a Csátaljai Új Tavasz MGTSZ italboltjában. Eredeti szakmája könyvkötő.

Fedőneve: "Bács Pongrác"

Beszervezésének dátuma: 1982. nov. 26.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be, kulturális vonalra. A BM III/III-4-a. alosztály foglakoztatta (radikális ellenzékiekkel szembeni eljárások). Beszervezője és tartója Peredi György r. fhdgy. (BM III/III-4-a.) volt.

Titkos megbízott (tmb.) volt.

Dossziéja nem került elő.

 

1989. június 16-án - mint az SZDSZ tagja - részt vett Nagy Imre és társai ravatalozásán a Hősök terén.

Az állambiztonsági szervek augusztus 20-án is számítottak a segítségére; feladata szerint az SZDSZ rendezvényén tapasztaltakról kellett utólag beszámolót készítenie.

 

6-os kartonján nincs nyoma annak, hogy a rendszerváltás előtt kizárták volna.

 

        74.        "Huan" tmb.

Azonosítatlan.

1989-ben a francia követség diplomatáival állt szoros kapcsolatban.

Fedőneve: "Huan"

6-os karton nincs. Az ÁBTL 2006. február 28-i közlése szerint a nyilvántartásukban nem szerepel.

Nincs dossziéja az ÁBTL-ben.

Titkos megbízott minősítése volt.

 

1989-ben a kémelhárítás (III/II. Csoportfőnökség) hálózati személyei közé tartozott.

 

        75.        "Huszár" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Huszár"

 

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott.

 

1989-ben a BRFK III/II-1/A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági szerve "Huszár" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje Csincsik Sándor r. hdgy. (BRFK III/II-1/A) volt.

 

        76.        Incze Miklós, dr

Szeged, 1922. jan. 23.

Történész. 1976-ban (beszervezésekor) tudományos osztályvezető volt az MTA Történelemtudományi Intézetében. A történelemtudomány doktora (1988)

Fedőneve: "Miklós Iván"

Beszervezésének dátuma: 1976. júl. 13.

Titkos megbízott minősítése volt.

Hazafias alapon szervezték be 54 éves korában, kulturális-tudományos vonalra. A BM III/III-4-c. alosztályon foglakoztatták (elhárítás a "nemzeti" ellenzékkel szemben). Beszervezője és első tartója Bíró Sándor r. őrgy. volt.

1977-ben átkerült a BM III/III-5-b. alosztályra. (Elhárítás a képzőművészet, zene, múzeumok, színházak, cirkuszok, Magyar Tudományos Akadémia, film, egyetemek, főiskolák, stb. ellen.)

1989. június 16-a operatív előkészítése során azt a feladatot kapta, hogy kísérje figyelemmel az általa ismert '56-ban kompromittált személyek tevékenységét, és erről folyamatosan jelentsen.

Október 23-a előtt ugyanilyen feladattal bízták meg.

 

Az ÁBTL-ben jelenleg nem lelhető fel dossziéja.

 

        77.        "Jakab" tmb.

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Jakab"

 

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

tmb.

 

Alosztályok:

1989-ben a BRFK III/II-2 hálózati személyei közé tartozott.

 

A BRFK állambiztonsági részlege "Jakab" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Kocsis" fedőnevű titkos megbízottal közösen Kovács Árpád r. alezds. volt. (BRFK III/II-2)

 

        78.        "Jenei" tmb.

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Jenei"

(A BRFK 1989. június 1-én kelt intézkedési tervében a fedőnév "Jenci"-nek van írva, de ugyanarról a személyről van szó.)

 

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott volt.

 

1989-ben a BRFK III/II-1/A.alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági szerve "Jenei" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje Nagy Péter r. tzls. (BRFK III/II-1/A. volt.

 

        79.        "Juhász Zoltán" tmb.

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Juhász Zoltán"

 

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

tmb.

 

Alosztályok:

1989-ben a BRFK III/II-2 hálózati személyei közé tartozott.

 

A BRFK állambiztonsági részlege "Juhász Zoltán" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Hortobágyi" fedőnevű titkos megbízottal közösen Bagdal Mihály r. szds. volt. (BRFK III/II-2)

 

        80.        "Kakukk" tmb

Azonosítatlan.

1989-ben az SZDSZ-el és a Széchenyi Casinóval állt kapcsolatban. 1989 októberében az SZDSZ vezetőségének tagja volt.

Fedőneve: "Kakukk"

6-os karton nincs. Az ÁBTL 2006. március 30-i közlése szerint a nyilvántartásukban nem szerepel.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott volt.

 

1989-ben a BM III/III-5-ös osztály hálózati személyei közé tartozott. Június 16-án részt vett a Hősök terei megemlékezésen és a temetési szertartáson is. Október 23-a előtt az SZDSZ vezetőségének terveiről gyűjtött információkat.

 

        81.        "Kamionos" tmb.

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Kamionos"

6-os karton nincs. Az ÁBTL 2006. február 28-i közlése szerint a nyilvántartásukban nem szerepel.

Dosszié nincs.

tmb.

 

1989-ben a BRFK III/II-1/A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági szerve "Kamionos" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Kincs" fedőnevű titkos megbízottal közösen Lehotka Ferenc r. fhdgy. (BRFK III/II-1/A) volt.

 

        82.        "Kárpáti" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Kárpáti"

 

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott.

 

Alosztályok:

1989-ben a BRFK III/III-A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

 

A BRFK állambiztonsági részlege "Kárpáti" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Feladata szerint délután kellett a helyszínen lennie. Kapcsolattartó operatív tisztje Dobai László r. hdgy. (BRFK III/III-A) volt.

 

        83.        Kása Zsolt

Szombathely, 1966. szept. 9.

1986-ban (beszervezésekor) a Budapesti Műszaki Egyetem hallgatója volt.

Fedőneve: "Spitz"

Beszervezésének dátuma: 1986. okt. 15.

Terhelő alapon szervezték be, ifjúságvédelmi vonalra.

Ügynök.

 

        84.        Katkó Tamás

Budapest, 1958. szept. 22.

Fotóművész.

Az Apáczai Csere János Gyakorlógimnáziumban érettségizett 1976-ban, majd fotóoptikus végzettséget szerzett. 1981-ben (beszervezésekor) földmérő asszisztens volt a Magyar Állami Földtani Intézetnél. 1987-ben a Magyar Színházi Intézet fényképésze. A rendszerváltás idején hivatásos fotós volt, az MDF-el és az INCONNU csoporttal állt kapcsolatban. Főleg színházi fotózással foglakozik, 1984-től 1997-ig az Arvisura Színház fotósa volt. Jelenleg a Kolta Galériát vezeti.

Fedőneve: "Katona"

Beszervezésének dátuma: 1981. máj. 11.

Hazafias alapon szervezték be, kulturális vonalra. A BM III/III-4-c. alosztály foglakoztatta. Beszervezője és tartója Csüllög Sándor r. hdgy. volt.

Titkos megbízott minősítése volt.

 

1989. június 16-án az MDF-el volt jelen mindkét helyszínen, és mint hivatásos fotós, dokumentálta az eseményeket.

Augusztus 20-án az MDF Hősök terei és városligeti rendezvényén vett részt, mint hivatásos fotós. Külön feladatul kapta, hogy az esetleges rendkívüli események, törvénysértő cselekedetek résztvevőit fényképezze.

1989.október 23-a előtt az INCONNU terveit kellett kifürkésznie.

 

Az ÁBTL-ben jelenleg nem lelhető fel dossziéja.

 

        85.        Kemény Csaba, dr

Nárai, 1931. máj. 6.

Filozófus. 1967-től kezdve kapcsolatot tartott Kína budapesti nagykövetségével. Rendszeresen tett a párt- és az államvezetést baloldalról támadó, maoista kijelentéseket. 1968-ban elkészítette "A Magyar Kommunisták Forradalmi Szövetségének felhívása"-t. 1971-ben izgatás bűntettének gyanúja miatt eljárást indítottak ellene.

A rendszerváltás idején a Münnich Ferenc Társaság és a Baloldali Alternatíva egyesülés tagja volt. 1989 szeptemberében a Baloldali Alternatíva Egyesülés nevében ő írta alá a megállapodást a Nemzeti Kerekasztal tárgyalások lezárásakor.

Fedőneve: 1981-től "Etele", előtte "Herendi".

Beszervezésének dátuma: 1975. nov. 26.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be 44 évesen a kémelhárításhoz.

Titkos megbízott minősítése volt.

 

A BM III/II-5-b. alosztály foglakoztatta. (A III/II-5. osztály határon túli operatív intézkedésekkel foglakozott; az alosztály feladata jelenleg nem ismert.) Beszervezője és tartója a kémelhárításnál Potóczki Ottó r. őrgy. volt.

1981-ben átkerült a BM III/III-4-a, majd b. alosztályhoz. Tartótisztje Kazai Zoltán r. szds. volt. (III/III-4-b. - szektásnak tekintett párttagok, trockisták és álbaloldaliak megfigyelése és ellenőrzése.)

 

1989. június 16-án, mint a POFOSZ meghívottja, vett részt Nagy Imre és társai temetési szertartásán a 301-es parcellában.

Az október 23-i ellenzéki rendezvények operatív biztosításának előkészítése során "Etele" titkos megbízottnak a POFOSZ és a Baloldali Alternatíva Egyesülés terveit kellett kifürkésznie.

 

Ügynök voltát Tabajdi Gábor és Ungváry Krisztián közölte Elhallgatott múlt - A pártállam és a múlt c. könyvében (2008).

 

        86.        Kenessei András

Művészettörténész. 1967-ben végzett Az ELTE BTK-án, magyar-művészettörténet szakon. 1966-tól jelennek meg írásai különböző napi- és hetilapok kulturális rovataiban, illetve publikál szépirodalmi munkákat. 1976-ban (6-os kartonja kiállításakor) újságíró volt az Országos Vízügyi Hivatalnál. Később a Magyar Hanglemezgyártó szerkesztője, majd a Magyar Hírlap kulturális rovatának munkatársa volt. Közben a Magyar Rádió és az MTV számára is készített művészeti anyagokat. 1990-től műkereskedelemmel foglalkozik, műkereskedelmi folyóirat szerkesztő, kiadó, és ezzel a témával foglalkozó műsorokat vezet a rádióban és a televízióban.

Fedőneve: "Amatőr"

Beszervezésének dátuma: 1976. március 30. Ekkor újságíró volt az Országos Vízügyi Hivatalnál.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be a kémelhárításhoz. (a 6-os kartonján Kenesei András!)

Titkos megbízott volt.

 

Alosztályok:

Szécsi Ferenc r. alezds. (BM III/II-5-b.) szervezte be 1976-ban a kémelhárításhoz. Ekkor tartalékos alhadnagyként a Vietnami Nemzetközi Ellenőrző Felügyelő Bizottságban szolgált, sajtótiszti beosztásba. 1976-80 között volt a III/II-5-b) hálózati személye. (A III/II-5. osztály a határon túli operatív intézkedésekkel foglalkozott.

1980. szept. 30-án kizárták a hálózatból, mert hírszerző lehetősége megszűnt.

 

1988. augusztus 2-án kezdte el újra foglakoztatni a BM III/III-4-a alosztály (radikális ellenzékiekkel szembeni eljárások).

6-os kartonja szerint beszervezési dossziéjának száma: B-132 110.

 

Az ÁBTL-ben az M-38 387-as számú dossziéja olvasható. Ebben az 1976-tól Saigonból küldött jelentései és néhány magánlevél másolata található.

1989-ben a Magyar Hírlap kulturális rovatánál dolgozott.

Nagy Imre és társai újratemetésével kapcsolatban az volt a feladata, hogy konszenzust pártoló cikket írjon a Magyar Hírlapban. A cikk végül nem jelent meg.

 

        87.        Keresztes Attila

Budapest, 1963. szept. 28.

1985-ben (beszervezésekor) raktárosként dolgozott a Magyar Televíziónál. Jelenleg a Duna Televízió felvételvezetője.

Fedőneve: "Fekete Péter"

Beszervezésének dátuma: 1987. szept. 15.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be 24 éves korában, és kulturális vonalon foglakoztatták a BM III/III-6-b. alosztályon. Beszervezője és tartója Szegedi István r. tzls. volt.

Titkos megbízott minősítése volt.

Az ÁBTL-ben nincs dossziéja.

 

1989. június 16-án az MDF egyik kerületi csoportjával együtt vett részt Nagy Imre és társai újratemetésének szertartásán.

 

        88.        "Kertész" tmb.

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Kertész"

(A BRFK III/III. által 1989. június 1-jén készített intézkedési tervben "Kertész II." néven sorolják fel, hogy megkülönböztessék a III/III-C alosztály előtte szereplő "Kertész" fedőnevű hálózati személyétől.)

 

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott.

 

1989-ben a BRFK III/II-1/A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági szerve "Kertész" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Sáfár" fedőnevű titkos megbízottal közösen Sasvári Rudolf r. alhdgy. (BRFK III/II-1/A) volt.

 

        89.        "Kincs" tmb.

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Kincs"

 

6-os karton nincs. Az ÁBTL nyilvántartásában szerepel, de 2065. december 31-ig titkosítva.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott volt.

 

1989-ben a BRFK III/II-1/A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági szerve "Kincs" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Kamionos" fedőnevű titkos megbízottal közösen Lehotka Ferenc r. fhdgy. (BRFK III/II-1/A) volt.

 

        90.        Kiss Ernő Csaba

Budapest, 1949. aug. 30.

Agrártudományi egyetemet végzett.

1988-ban (beszervezésekor) mezőgazdasági fotós volt a Fotofilm Szakfényképész GMK-nál. 1989-ben kapcsolatban állt az MDF vezetőivel.

Fedőneve: "Kerecsen"

Beszervezésének dátuma: 1988. febr. 15.

Hazafias alapon szervezték be kulturális vonalra. A BM III/III-4-c. alosztály foglakoztatta (elhárítás a "nemzeti" ellenzékkel szemben). Beszervezője Kékesdi L. Gyula r. szds., tartója Veres László r. szds. volt.

Titkos megbízott minősítést kapott.

 

Nagy Imre és társai újratemetésnek operatív előkészítésekor a szervezők és az MDF tárgyalásairól kellett információkat szereznie az állambiztonsági szerveknek.

Feladata szerint az 1989. június 16-i rendezvényeken önállóan kellett részt vennie.

Az augusztus 20-án az MDF rendezvény egész ideje alatt a párt meghatározó, vezető személyeinek tevékenységét kellett figyelemmel kísérnie. Szükség esetén folyamatos tájékoztatást kellet adnia tartótisztjének.

Október 23-a előtt is az MDF meghatározó egyéniségeit kellet figyelemmel kísérnie.

 

Az ÁBTL-ben nincs dossziéja.

 

         91.   Kiss Nándor László

1968-ban (beszervezésekor) hotelportás volt a Gellért Szállóban.

MSZMP-tag volt.

Fedőneve: "Mosolygó"

Beszervezésének dátuma: 1968. nov. 22.

6-os kartonja szerint hazafias alapon "kémelhárítás, szálloda" vonalon foglakoztatták.

Informátor, majd titkos megbízott volt.

1968-ban Puskás Róbert r. alezds. szervezte be a kémelhárításhoz, a III/II-9-c alosztályra.

(a III/II-9. osztály feladata az elemzés, értékelés, tájékoztatás volt.)

1971 augusztusában átkerült a III/II-8-b alosztályra.

(III/II-8. osztály: elhárítás az idegenforgalom területén és az amnesztiával hazatértek között)

1985 márciusában átkerült a BRFK III/II-2-a részleghez.

Az ÁBTL-nél jelenleg nincs dossziéja.

A BRFK állambiztonsági részlege "Mosolygó" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Hajós" fedőnevű titkos megbízottal közösen Kovács István r. alezds. volt. (BRFK III/II-2)

 

        92.   Klárai Vilmos

(Előző neve: Kler Vilmos)

Budapest, 1926 okt. 29.

1945 előtt hadapród iskolás volt.

Beszervezésekor szobafestő volt a XVII. Kerületi Vegyesipari Vállalatnál.

Fedőneve: "Keresztesi"

Beszervezésének dátuma: 1953. ápr. 10.

Terhelő adatok alapján szervezték be "volt hadapród iskolások" vonalon.

Ügynök, majd titkos megbízott.

 

        93.   "Kocsis" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Kocsis"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

tmb.

Alosztályok:

1989-ben a BRFK III/II-2 hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági részlege "Kocsis" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Jakab" fedőnevű titkos megbízottal közösen Kovács Árpád r. alezds. volt. (BRFK III/II-2)

 

        94.   "Komáromi" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Komáromi"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

tmb.

1989-ben a BRFK III/II-1/A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági részlege "Komáromi" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Egri" és "Dani" fedőnevű titkos megbízottakkal közösen Olasz Lajos r. szds. volt. (BRFK III/II-1/A)

 

        95.   "Koppel" kapcsolat

Azonosítatlan.

Az ausztriai magyar emigránsokkal állt kapcsolatban.

Fedőneve: "Koppel"

"Kapcsolat" (besorolása nem ismert)

6-os karton nincs. Az ÁBTL 2006. február 28-i közlése szerint a nyilvántartásukban nem szerepel.

Dosszié nincs.

1989-ben a hírszerzés (III/I. csoportfőnökség) hálózati személyei közé tartozott. Június 16-án a szertartásokra érkező ausztriai magyar emigránsok körül kellett hálózati munkát végeznie. Aznap délután személyesen kellett jelentést adnia.

 

        96.   "Kovács" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Kovács"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott.

1989-ben a BRFK III/II-1/A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági szerve "Kovács" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Magyar" fedőnevű titkos megbízottal közösen Rácz Ferenc r. szds. (BRFK III/II-1/A) volt.

 

        97.   Kovács Zoltán

Bánffyhunyad, 1941. dec. 21.

Romániából települt át. 1984-ben (beszervezésekor) testnevelő tanár volt Budapesten, a III. kerületi Bárczi utcai általános iskolában.

A rendszerváltás idején az MDF vezetőségével állt kapcsolatban.

Fedőneve: "Hunyadi"

Beszervezésének dátuma: 1984. jún. 28.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be, "kulturális-nacionalista" vonalra. A BM III/III-4-c. alosztály foglakoztatta. Beszervezője és tartója Csüllög Sándor r. fhdgy. volt.

Titkos megbízott minősítése volt.

Feladata szerint 1989. június 16-án önállóan vett részt Nagy Imre és társai ravatalozási szertartásán.

Augusztus 20-án az MDF rendezvényén kellett megjelennie. Az operatív intézkedési terv szerint jó kapcsolatai voltak a szervezet vezetőségén belül, ezért a politikailag leglényegesebb helyeken tud megjelenni. A tapasztaltakról utólag, de szükség esetén azonnal kellett beszámolnia.

Október 23-a előtt az MDF "irányító testületének" szándékairól gyűjtött információkat.

Az ÁBTL-ben nincs dossziéja.

 

        98.   Kőszegi Ferenc

Kiskunfélegyháza, 1957. dec. 16.

1980-ban (beszervezésekor) az ELTE Bölcsészettudományi Karának hallgatója volt. A Dialógus Békecsoport egyik alapítója. 1989-ben a Fidesz tagja.

Fedőneve: "Kocsis Lajos"

Titkos megbízott minősítése volt.

Beszervezésének dátuma: 1980. ápr. 22.

Hazafias alapon szervezték be. Kulturális területen kezdték foglalkoztatni a BM III/III-4-b. alosztálynál (szektásnak tekintett párttagok, trockisták és álbaloldaliak megfigyelése és ellenőrzése). Beszervezője és első tartója Udvardi Ernő r. fhdgy. volt.

1983-ban átkerült a BM III/III-2-a. alosztályhoz (elhárítás felsőfokú intézményekben).

Nagy Imre és társai újratemetésének operatív előkészítésekor, az állambiztonsági szervek megbízták, hogy mint a Fidesz tagja, szivárogtassa ki a sajtónak, pártja belső megosztottságát a temetés politikai demonstrációvá alakításával kapcsolatban.

1990. január 3-án hírszerzési lehetőségeinek megszűnte miatt kizárták.

Ügynök voltát Tabajdi Gábor és Ungváry Krisztián közölte Elhallgatott múlt - A pártállam és a múlt c. könyvében (2008).

 

        99.   Krekács Károly Péter

Budapest, 1948. aug. 2.

Biológia-kémia szakos tanár.

1972-ban (beszervezésekor) egyetemi hallgató volt az ELTE Természettudományi Karán.

Fedőneve: "Katona Zoltán"

Ügynök, majd titkos megbízott volt.

Beszervezésének időpontja: 1972. aug. 28. (Mellette zárójelben az 1968-as év is szerepel.)

Hazafias alapon, egyetemi ifjúságvédelmi vonalra szervezték be.

Beszervezője Juhász László r. alezds. volt a III/III-2-a alosztálytól (elhárítás felsőfokú intézményekben), tartótisztje azonban Olajos Géza r. hdgy. lett.

6-os kartonja szerint a szervek 1979 végén úgy döntöttek, hogy "pihentetik", vagyis nem foglalkoztatják tovább, ennek ellenére 1980. február végétől átkerült a BRFK hálózati személyei közé.

1989-ben a BRFK III/III-A alosztálya foglalkoztatta.

A BRFK állambiztonsági részlege "Katona Zoltán" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Feladata szerint délután kellett a helyszínen lennie. Kapcsolattartó operatív tisztje "Balogh Péter" titkos megbízottal közösen Szabó Zoltán r. fhdgy. (BRFK III/III-A) volt.

1989. október 23-a kapcsán "Katona Zoltán"-ra, mint a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetén belüli hálózati személyre számítottak a szervek.

Az ÁBTL-ben nincsenek dossziéi.

 

        100.        Krieger György

Budapest, 1958. jún. 9.

1985-ben (beszervezésekor) vízilabdázó volt a Vasas SC-ben.

Fedőneve: "Úszó"

Beszervezésének dátuma: 1985. júl. 8.

Kompromittáló alapon szervezték be a belső elhárítás "sport" vonalára.

Ügynök.

 

        101.        Kun Tibor, dr

Lőrinci, 1951. febr. 24.

Jogász.

1969-ben (beszervezésekor) katonai szolgálatát töltötte.

MSZMP-tag volt.

Fedőneve: "Kapusi", előtte "Kárász"

Informátor, titkos megbízott, majd titkos munkatárs volt. (Hálózati személyek esetében ez utóbbi a legmagasabb besorolás).

Beszervezésének dátuma: 1969. okt. 22.

Hazafias alapon szervezték be 18 évesen a fegyveres erők elhárításához, majd kulturális vonalon foglalkoztatták.

1969-ben a 7. Gépesített Lövész Hadosztály elhárító osztályához szervezték be "Kárász" fedőnéven. Beszervezője Borka Miklós szds. volt.

1975-ben került át a III/IV. Csoportfőnökségtől (katonai elhárítás) a BM III/III-2-a. alosztályhoz (elhárítás felsőfokú intézményekben).

1989. június 16-án feladata szerint részt kellett vennie Nagy Imre és társai újratemetésének rendezvényein.

Az ÁBTL-ben jelenleg nem lehető fel dossziéja.

 

        102.    Kurucz János

Budapest, 1950. jún. 22.

Az egri Kossuth Zsuzsa Gimnáziumban érettségizett, majd az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán szerzett történészi diplomát. Ezt követően az MTI újságíró munkatársa lett. Itt szervezték be 1977-ben. A rendszerváltáskor szabadúszó újságíró és az SZDSZ sajtóreferense volt. 1989-ben hozta létre egy barátjával a ma Vista Utazási Irodák néven működő vállalkozásukat. Jelenleg a cég tulajdonos ügyvezető igazgatója.

Fedőneve: "László Gábor" (1984-től) 6-os kartonján szerepel az "István" fedőnév is. Ez utóbbit nem tudni, hogy használta-e.

Titkos megbízott minősítése volt.

Beszervezésének dátuma: 1977. aug. 3.

Hazafias alapon szervezték be 27 éves korában, "NSZK kémelhárítás" vonalra. A BM III/II-2-a. alosztály foglakoztatta. (A III/II-2. osztály foglakozott az NSZK és Ausztria hírszerzésével szembeni elhárítással; az alosztály feladata nem ismert.)

Beszervezője és első tartója Herczog Tibor r. fhdgy. volt.

1984-ben átkerült a BM III/III-4-a, majd b. alosztályára. (Az első a radikális ellenzékiekkel szembeni elhárítással, a második a szektásnak tekintett párttagok, trockisták és álbaloldaliak megfigyelésével és ellenőrzésével foglakozott.)

1989. június 16-a operatív előkészítése során feladatul kapta, hogy kísérje figyelemmel az SZDSZ Ügyvivői Testületének egyeztető megbeszéléseit az újratemetéssel kapcsolatban. A ravatalozás helyszínének kiválasztásakor a temető mellett kellett állást foglalnia, más helyszínek felvetésekor a kevésbé frekventált mellett. Ezen kívül figyelnie kellet a külföldi tudósító stábok tevékenységét, és kifürkészni a terveiket.

Nagy Imre és társai újratemetésének napján az SZDSZ sajtóreferense volt, és feltehetően az ő feladata volt a külföldi újságírók eligazítása is.

Az állambiztonsági szervek augusztus 20-a operatív előkészítésekor is számítottak rá, mint aki az SZDSZ rendezvényén a sajtó embereinek fogja a gondját viselni.

Október 23-a előtt az SZDSZ ügyvivő testületének október 23-ával kapcsolatos megbeszéléseit kellett figyelemmel kísérnie. Feladata szerint pozitív irányba kellett befolyásolnia a szélsőségesebb elképzeléseket.

Titkosított (01-es) kategóriájú hálózati személy volt.

Az ÁBTL nyilvántartásában három munkadossziéjának szerepel a száma, de egyik sincs a levéltár birtokában. (M-40 357, M-40 357/1. és M-40 357/2., 1984, BM III/II-2.)

 

        103.      Kurucz Tamás

Pécs, 1952. febr. 15.

1979-ben (beszervezésekor) újságíró volt a Kisiparos Újságnál. A rendszerváltás idején a Nyilvánosság Klubbal állt kapcsolatban.

Fedőneve: "Hollós"

Beszervezésének dátuma: 1979. szept. 21.

Hazafias alapon szervezték be 27 éves korában. A BM III/III-5-a. alosztály foglakoztatta (elhárítás a Magyar Rádió és Televízió, az MTI, a MÚOSZ és az Írószövetség területén). Beszervezője és tartója Horváth Zoltán r. fhdgy. volt.

Titkos megbízott minősítése volt.

Az ÁBTL-ben nem lelhető fel dossziéja.

Nagy Imre és társai újratemetésének operatív előkészítése során azt a feladatot kapta, hogy figyelje a Nyilvánosság Klub prominens személyeit, gyűjtsön információkat a szándékaikról, és egy nyugalomra intő álláspont meghozását szorgalmazza.

 

        104.       Lak Zoltán, dr

Budapest, 1958. dec. 19.

Orvos.

1989-ben (beszervezésekor) segédorvos volt az Országos Idegsebészeti Intézetben.

Fedőneve: "Koncz Zoltán"

Beszervezésének dátuma: 1989. ápr. 25.

"Alapok kombinációja" módszerével szervezték be, kulturális vonalra.

Titkos megbízott.

 

        105.       "Lakihegyi" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Lakihegyi"

6-os karton nincs. Az ÁBTL 2006. február 28-i közlése szerint a nyilvántartásukban nem szerepel.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott volt.

1989-ben a kémelhárítás (III/II. csoportfőnökség) hálózati személyei közé tartozott.

 

        106.      Lakos György

Budapest, 1947. aug. 21.

1989-ben (beszervezésekor) az Aréna GM szövetkezeti elnöke volt.

Fedőneve: "Manager"

Beszervezésének dátuma: 1989. április 26. (!) (42 éves)

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be és kulturális vonalon foglalkoztatták.

tmb.

1989 áprilisában szervezte be Troll György r.hdgy. a III/III-4-a / radikális ellenzékiekkel szembeni eljárások / "titkosított" (01-es) kategóriájú ügynök volt.

Az ÁBTL-nél nincs dossziéja.

 

        107.       "Landa" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Landa"

Titkos megbízott volt.

1989-ben a BM III/II. Csoportfőnökség (kémelhárítás) ügynöke.

A budapesti francia sajtóattasé ismerőse, kapcsolata van a francia elhárítással is.

6-os kartonja nincs. Az ÁBTL 2006. február 28-i közlése szerint a nyilvántartásukban nem szerepel.

Dosszié nincs.

 

        108.     "László" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "László"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott.

1989-ben a kémelhárítás (III/II. csoportfőnökség) hálózati személyei közé tartozott.

 

        109.     "László" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "László"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott.

1989-ben a BRFK III/II-1/A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági szerve "László" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Előd" és "Zámbó" fedőnevű titkos megbízottakkal közösen Balla Béla r. fhdgy. (BRFK III/II-1/A) volt.

 

        110.      "Losonczy Péter" tmb

Azonosítatlan. 1988-ban a VI. ker. Népköztársaság út 88. II. em. 45. sz. alatti lakásban lakott.

Fedőneve: "Losonczy Péter"

6-os karton nincs, csak a lakcíméről van egy értesítés.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott.

1989-ben a kémelhárítás III/II-3-b alosztályának hálózati személye volt.

 

        111.       Lugossy Gyula

Szombathely, 1939. nov. 11.

1963-ban (beszervezésekor) postai alkalmazott volt a Krisztina Távbeszélő Központban.

Fedőneve: "László"

Beszervezésének dátuma: 1963. júl. 8.

Pressziós alapon szervezték, be belső elhárítás vonalra.

Ügynök, majd titkos megbízott.

Titkosított (01-es) besorolású hálózati személy volt.

 

        112.      Lukács László

Budapest, 1960. nov. 16.

6-os kartonja szerint 1979-ben (beszervezésekor) műtős volt a Központi Állami Kórházban.

Fedőneve: "Omega"

6-os kartonja szerint titkos megbízott volt, de a BRFK operatív erőiről június 16-a kapcsán készített kimutatásban még csak ügynökként szerepelt.

Beszervezésének időpontja: 1979. nov. 18.

29 évesen szervezték be, hazafias alapon, ifjúságvédelmi vonalra, a BRFK III/III-A alosztályára (ez az alosztály ifjúságvédelemmel foglalkozott).

Beszervezője Hollósi György r. fhdgy. volt.

1981 novemberében átkerült a BM III/IV-6-a alosztályra.

1984 áprilisában visszakerült a BRFK-hoz.

1989-ben a BRFK III/III-A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A június 16-i események kapcsán "Omega" fedőnevű hálózati személyt is azok közé sorolták, akikre számítani lehetett rendezvények ideje alatt. Feladata szerint egész nap a helyszínen kellett tartózkodnia, és a történtekről telefonon kellett jelentenie. Kapcsolattartó operatív tisztje "Viktor" titkos megbízottal és "Piroska" ügynökkel közösen Frank József r. fhdgy. volt.

1989. október 23-a előtt a III/III-as csoportfőnökség intézkedési terve a "társadalom perifériájára szorult fiatalok" ellenőrzésének fokozásáról is rendelkezett. "Omega" ügynököt a punkok, szkinhedek között dolgozó hálózati személyek kapcsán említik.

 

        113.      Mádi István

Dunapataj, 1948. szept. 20.

1984-ben (beszervezésekor) nevelőtanár volt a 9. sz. Bánki Donát Szakmunkásképző Intézetben.

Fedőneve: "László Jenő"

Titkos megbízott.

Beszervezésének időpontja: 1984. okt. 17.

Hazafias alapon, ifjúságvédelmi vonalra szervezték be (36 évesen).

Beszervezője Herbák Béla r. alhdgy. volt a BRF III/III-A alosztályról. (Ez az alosztály ifjúságvédelemmel foglakozott)

1989-ben is a BRFK III/III-A alosztályhoz tartozott.

A BRFK állambiztonsági részlege "László Jenő" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Feladata szerint délelőtt kellett a helyszínen lennie. Kapcsolattartó operatív tisztje Karai István r. őrgy. volt (BRFK III/III-A).

1989. október 23-a kapcsán "László Jenő"-re, mint a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetén belüli hálózati személyre számítottak a szervek.

 

        114.         "Magvető" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Magvető"

Az ÁBTL 2006. február 28-i közlése szerint a nyilvántartásukban nem szerepel.

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott volt.

1989-ben a BM III/III-2. osztály hálózati személyei közé tartozott (elhárítás az ifjúság körében).

 

        115.      "Magyar" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Magyar"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott.

1989-ben a BRFK III/II-1/A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági szerve "Magyar" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Kovács" fedőnevű titkos megbízottal közösen Rácz Ferenc r. szds. (BRFK III/II-1/A) volt.

 

        116.    Magyar András, dr

Miskolc, 1946. márc. 22.

Görög katolikus pap.

1969-70 között a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nyírlövő lelkésze volt.

Hosszú ideig az Újpesti (Észak-Pesti) Paróchia lelkésze, a váci és a göd-felsői filia megszervezője. Jelenleg is lelkészként dolgozik.

6-os kartonja szerint 1982-ben (beszervezésekor) az Észak-Pesti Szórvány Lelkészségen szolgált.

Fedőneve: "Turista"

Titkos megbízott.

Beszervezésének ideje: 1982. jún. 29.

Hazafias alapon szervezték be 36 éves korában, és "egyházi reakció" vonalon foglalkoztatták.

Titkosított (01-es) hálózati személy volt.

Kazimir László r. fhdgy szervezte be a BRFK III/III-C alosztályához. (A BRFK-n belül ez a részleg foglalkozott az egyházi reakció elleni belső elhárítással.)

1989-ben is a BRFK III/III-C alosztálya foglalkoztatta.

Az 1989. június 16-i eseményekkel kapcsolatos intézkedési terv szerint "Turista" titkos megbízottnak aznap délelőtt jelen kellett lenni a Hősök terén, a ravatalozásnál. Kapcsolattartója "Nimród" tmb.-vel közösen Bitter József r. szds. volt.

Az ÁBTL-nél jelenleg nincsenek dossziéi.

 

        117.         Mandzák Bertalan

Vásárosnamény, 1957. júl. 21.

Debrecenben, a Mechwart András Gépipari Szakközép Iskolában érettségizett és szerzett géplakatos szakképzettséget.

Súlyemelő volt, világbajnoki bronzérmes és olimpiai válogatott. Testnevelési Főiskolát végzett. 1981-ben (beszervezése idején) sportinstruktor volt a Csepel Sport Klubnál.

Tanári képesítést szerzett a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán. Jelenleg a Csepeli Vendéglátóipari Szakközépiskola tanára, vendéglátási ismereteket, jogi ismereteket és matematikát tanít.

Fedőneve: "Beregi"

Beszervezésének dátuma: 1981. ápr. 8.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be 24 évesen, és sport vonalon foglakoztatták. Takács István r. őrgy. szervezte be a BM III/III-5-b. alosztályra. (Elhárítás a képzőművészet, zene, múzeumok, színházak, cirkuszok, Magyar Tudományos Akadémia, film, egyetemek, főiskolák, stb. területén.)

Később átkerült a BM III/III-2-b. alosztályra. (ifjúságellenes reakciós erők elhárítása)

Titkos megbízott volt.

1989. június 16-án - feladata szerint - megjelent Nagy Imre és társai ravatalozásának helyszínén. Az ott tapasztaltakról jelentenie kellett a tartótisztjének.

1990 januárjában az "operatív helyzet megváltozása miatt" kizárták a hálózatból.

Dossziéja nem került elő.

 

        118.     "Maróti" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Maróti"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott.

1989-ben a III/III-4. osztály hálózati személyei közé tartozott.

 

        119.       "Marton" tmb.

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Marton"

Az ÁBTL 2006. március 30-i közlése szerint a nyilvántartásukban nem szerepel.

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott.

1989-ben a BRFK III/II-1/A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági szerve "Marton" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Márványi" és "Fischer" fedőnevű titkos megbízottakkal közösen Tóth József r. szds. (BRFK III/II-1/A) volt.

 

        120.     "Márványi" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Márványi"

Az ÁBTL 2006. március 28-i közlése szerint a nyilvántartásukban nem szerepel.

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott.

1989-ben a BRFK III/II-1/A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági szerve "Márványi" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Marton" és "Fischer" fedőnevű titkos megbízottakkal közösen Tóth József r. szds. (BRFK III/II-1/A) volt.

 

        121.   "Máté" tmb.

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Máté"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

tmb.

1989-ben a BRFK III/II-2 hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági részlege "Máté" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Hegyi Béla" fedőnevű titkos megbízottal közösen Madzin András r. szds. volt. (BRFK III/II-2)

 

        122.     "Mátrai" tmb.

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Mátrai"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott.

1989-ben a BRFK III/II-1/A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági szerve "Mátrai" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje Lesti János r. fhdgy. (BRFK III/II-1/A) volt.

 

        123.       Mezei Zoltán

Budapest, 1969. jan. 9.

1989-ben (beszervezésekor) főiskolai hallgató volt a Pénzügyi és Számviteli Főiskolán, és a Fidesz tagja.

Fedőneve: "Kotta"

Ügynök.

Beszervezésének időpontja: 1989. márc. 10.

Kompromittáló alapon szervezték be ifjúságvédelmi vonalra.

A 6-os kartonja alapján "Kotta" ügynököt húsz évesen szervezte be Bajcsi István r. fhdgy. BRFK III/III-A alosztályáról (ifjúságvédelem), mindössze három hónappal a Nagy Imre és társai újratemetése előtt.

A BRFK állambiztonsági részlege "Kotta" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Feladata szerint délután kellett a helyszínen lennie. Kapcsolattartó operatív tisztje Bajcsi István r. fhdgy. volt.

A BRFK állambiztonsági szerve október 23-án is számított "Kottá"-ra, mint akitől információkat lehet szerezni saját Fidesz-csoportjáról.

 

        124.       Mikes (Micsinay) Tamás

Budapest, 1940. ápr. 11.-1999

1966-ban (beszervezése idején) tűzoltókészülék-ellenőr volt. Az '56-os forradalom alatt részt vett a Corvin közi harcokban és a Magyar Értelmiség Forradalmi Bizottsága munkájában. November 7-én a Szovjetunióba hurcolták, december elején tért haza. Ezt követően röpcédulákat készített és terjesztett. 1962-ben egyetemi hallgatóként államellenes szervezkedés vádjával 3 év 6 hónap szabadságvesztésre ítélték. 1968-as rehabilitálása után folytatta tanulmányait az ELTE jogi karán, de 56-os múltja miatt ismét eltanácsolták.

Fedőneve: "Mészáros Tibor" (az 1989-es iratokban "Mészáros"), illetve a "Dán István fedőnevet is használta.

Titkos megbízott minősítése volt.

1989-ben a III/III-6. osztály hálózati személye volt.

 

        125.          Miklós György, dr

Pásztó, 1960. aug. 17.

1979-ben (beszervezésekor) az ELTE Bölcsészettudományi karának hallgatója volt, 1985-ben végzett történelem-filozófia szakon. 1986-94 között a Dunaújváros Műszaki Főiskola oktatója volt. Számos felsőoktatási intézményben tanított filozófiatörténetet, etikát, logikát. Jelenleg a Tomori Pál Főiskola docense.

Fedőneve: "Fehér Pál" (1979-81 és 1989 körül) Egy ideig a "Vigh Pál" fedőnevet is használhatta)

Beszervezésének dátuma: 1979. nov. 13.

Titkos megbízott minősítése volt.

Titkosított (01-es) hálózati személy volt.

Az ÁBTL-ben jelenleg nincs dossziéja.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be 19 évesen, egyetemi ifjúságvédelemi vonalra. A BM III/III-2-a. alosztály foglakoztatta "Fehér Pál" fedőnéven. (III/III-2-a. - elhárítás felsőfokú intézményekben.) Beszervezője és tartója Cirkos Tibor r. szds. volt.

1981-ben átkerült a BM III/III-4-a. alosztályra (radikális ellenzékiekkel szembeni eljárások).

Innen került át 1987 körül az újonnan létrehozott BM III/III-6-b. alosztályra, ahol újra "Fehér Pál" volt a fedőneve.

1989. június 16-án az MDF dunaújvárosi csoportjával együtt vett részt Nagy Imre és társai újratemetésének szertartásán.

1989. október 23-a eseményeinek operatív előkészületeinél az állambiztonsági szervek "Fehér Pál"-t azok közé sorolták, akinek hírszerző és befolyásoló lehetőségei vannak az MDF irányában.

Ügynök voltát Tabajdi Gábor és Ungváry Krisztián közölte Elhallgatott múlt - A pártállam és a múlt c. könyvében (2008).

 

        126.     "Miskolczi" vagy "Miskolci" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Miskolczi" vagy "Miskolci"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott.

1989-ben a BRFK III/II-1/A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági szerve "Miskolczi" ("Miskolci") fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje Szigethy Ferenc r. szds. (BRFK III/II-1/A) volt.

 

        127.      Mózes Lajos

Kaba, 1946. aug. 13.-Bp., 1994. júl. 22.

Szabadfoglalkozású író volt. Beszervezése előtt börtönbüntetést szenvedett.

Fedőneve: "Költő"

Titkos megbízott.

Beszervezésének ideje: 1977. júl. 20.

Hazafias alapon szervezték be 31 éves korában, F-dossziés személyek megfigyelése vonalra.

Titkosított (01-es) hálózati személy volt.

Oravetz László r. fhdgy szervezte be a BRFK III/III-D alosztályához. A BRFK-án ez az alosztály foglalkozott a F-dossziés személyekkel. (F-dosszié, mint figyelő dosszié.)

A Hétfői Szabadegyetemről és Krassó Györgyről is adott jelentéseket.

1989-ben is a BRFK III/III-D osztályhoz tartozott.

"Költő" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolták, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Feladatul azt kapta, hogy délelőtt a Hősök terén tartózkodjon, és folyamatosan hangulatjelentést adjon. Kiemelten kellett az SZDSZ-re figyelnie. Kapcsolattartó operatív tisztje "Tófalusi" és "Aradi" hálózati személyekkel közösen Oláh István r. fhdgy. volt.

Az ÁBTL-ben nincsenek dossziéi, de a Krassó György megfigyeléséről "Lidi" fedőnéven vezetett dossziékban több jelentése is megmaradt.

Ügynök voltát Tabajdi Gábor és Ungváry Krisztián közölte Elhallgatott múlt - A pártállam és a múlt c. könyvében (2008).

 

        128.      "Nagy Gábor" tmb.

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Nagy Gábor"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Titkos megbízott.

1989-ben a III/II. csoportfőnökség (kémelhárítás) hálózati személyei közé tartozott.

 

        129.    Negrelly Aladár

Budapest, 1919. jún. 1.

1955-ben kiállított 6-os kartonja szerint laboráns volt a foglalkozása, és a Tarnaleleszi MGTSZ a munkahelye. A szervek bejegyzése szerint államellenes bűntettet követett el.

Fedőneve: "Norbert", előtte "Némethi Andor"

Beszervezésének dátuma: 1953. júl. 17.

6-os kartonja szerint "ipari szabotázs és kártevés elhárítása" vonalra szervezték be.

Ügynök, majd titkos megbízott.

Titkosított (01-es) hálózati személy volt.

 

        130.      Németh Gábor

Budapest, 1924. aug. 12.

1957-ben (beszervezésekor) vállalati ügyészként dolgozott.

Fedőneve: "Nádasdi Géza"

(az 1989-es iratokban csak "Nádasdi" fedőnéven emlegetik.)

Beszervezésének ideje: 1957. dec. 31.

Fokozatos elven szervezték be "börtönön belüli" munkára.

Titkos megbízott.

Titkosított (01-es) kategóriájú hálózati személy volt.

1989-ben a III/III-3-a alosztály hálózati személyei közé tartozott.

 

        131.       Neszmélyi József

Neszmélyi József

(előző neve Reuz József)

Neszmély, 1931. márc. 1.

Római katolikus pap.

Esztergomban szentelték pappá 1956. június 10-én.

Káplán volt Budapest-Lágymányoson 1956-58, Szomoron 1958-59, Szobon 1959-60, Szécsényben 1960, Püskin 1960-61, Etesen 1961-62, Nógrádmegyeren 1962-64, Balassagyarmaton, a Don Bosco plébánián 1964-67, Budapest-Csillaghegyen 1967-74 (itt szervezték be 1967-ben), Székesfehérvárott 1974-75 között. 1975-76 között templomigazgató volt a Kőbánya-MÁV-telep templomigazgatóságon.

1976-tól plébános Budapest-Csillaghegyen a Jézus Szíve plébánián (III. ker., Lehel u. 14.) Érseki tanácsos 1977-től.

Jelenleg nyugalmazott csillaghegyi plébános.

Fedőneve: "Nimród"

Ügynök, majd titkos megbízott.

Beszervezésének ideje: 1967. dec. 12.

Hazafias alapon szervezték be 38 éves korában, és "egyházi reakció" vonalon foglalkoztatták.

Titkosított (01-es) hálózati személy volt.

Tarr Sándor r. hdgy. szervezte be a BRFK Politikai Osztályának III-c. csoportjához. (Későbbi elnevezése III/III-C. alosztály. A BRFK-n belül ez a részleg foglalkozott az egyházi reakció elleni belső elhárítással.)

1989-ben is a BRFK III/III-C alosztálya foglalkoztatta.

Az 1989. június 16-i eseményekkel kapcsolatos intézkedési terv szerint "Nimród" titkos megbízott aznap délelőtt jelen lesz a Hősök terén, a ravatalozásnál. Kapcsolattartója "Turista" tmb.-vel közösen Bitter József r. szds. volt.

Az ÁBTL-ben jelenleg nincsenek dossziéi.

 

        132.      Nógrádi György, dr

Budapest, 1949. máj. 22.

Biztonságpolitikai szakértő.

1981-ben (beszervezésekor) egyetemi oktató volt a Budapesti Műszaki Egyetemen.

1989-ben jelentette meg Az NSZK biztonságpolitikája a '80-as években c. könyvét.

Jelenleg a Budapesti Corvinus Egyetem tanára.

Fedőneve: "Raguza"

Titkos megbízott minősítése volt.

Beszervezésének dátuma: 1981. jún. 17.

Elvi-hazafias alapon szervezték be 32 éves korában, ifjúságvédelmi vonalra. A BM III/III-2-a. alosztály kezdte el foglakoztatni (Ez a részleg felsőfokú intézményekben folytatott belső elhárítás.) Beszervezője és tartótisztje Nagy Sándor r. hdgy. volt.

1987-ben átkerült a BM III/III-6-a. alosztályra. (A BM III/III-6. osztályon foglakoztak az ellenséges propagandaanyagok készítésének és terjesztésének elhárításával.)

1989. május10.- június 16-a között külföldön tartózkodott. Kiutazása előtt eligazítást kapott, hogy NSZK kormánykörökben, illetve az ellenzéki pártok képviselőivel folytatott beszélgetéseiben hangoztassa aggályait a Nagy Imre újratemetés politikai demonstrációvá alakítása kapcsán. Hangsúlyoznia kellett, hogy egy ilyen fordulat veszélyezteti az eddig elért eredményeket. Az intézkedési terv szerint "Raguza" rendszeres kapcsolatban állt a BND és a CIA képviselőivel.

 

        133.        "Nyelvész" tmt

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Nyelvész"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Titkos munkatárs (tmt). (hálózati személyek esetében a legmagasabb besorolás)

1989-ben a kémelhárítás (III/II. csoportfőnökség) hálózati személyei közé tartozott.

 

        134.      Nyíri Lajos

Miskolc, 1968. dec. 29.

1988-ban (beszervezésekor) a Budapesti Műszaki Egyetem hallgatója volt.

Fedőneve: "Miskolci Lajos"

Beszervezésének dátuma: 1988. nov. 25.

Hazafias alapon szervezték be, ifjúságvédelem vonalra.

Titkos megbízott.

 

        135.      Olajos Csaba

Makó, 1929. aug. 14. - 1994. dec. 26.

1955 végén, mint alhdgy. (vagy fhdgy.) egy társadalmi tulajdon ellen elkövetett sikkasztási és lopási, illetve fegyver- és lőszerrejtegetési ügye volt.

A nyolcvanas években kisiparos volt, ismert tagja a népi ellenzékieknek. 1989-ben az MDF egyik alapítója és választmányának tagja. Nagy Imre és társai újratemetésekor ő irányította a rendezőgárdát.

Fedőneve: "Erdélyi Miklós"

Beszervezésének dátuma: 1985. máj. 8. (A dátum előtt az szerepel, hogy bűnügyi (?) 1959. november 20. - 1972. október 4. között.)

6-os kartonja szerint "kompromittáló+hazafias segédalap"-on szervezték be, kulturális vonalra. A BM III/III-4-a. alosztály foglalkoztatta (radikális ellenzékiekkel szembeni eljárások). Beszervezője és tartója Kovács János r. fhdgy. volt.

Később átkerült a BM III/III-6-b. alosztályra.

Ügynök, majd titkos megbízott minősítése volt.

Az ÁBTL-ben nem lelhető fel sem beszervezési, sem munkadossziéja.

Nagy Imre és társai újratemetésének operatív előkészítése során az a feladatot kapta, hogy az MDF választmányán belül hangoztassa, nem szabad politikai demonstrációt csinálni az újratemetés szertartásából.

Az újratemetés eseményein, mint a rendezőgárda vezetője vett részt.

1989. október 23-a eseményeinek operatív előkészületeinél az állambiztonsági szervek "Erdélyi Miklós"-t azok közé sorolták, akinek hírszerző és befolyásoló lehetőségei vannak az MDF irányában.

 

         136.         Ötvös János Attila i, ü, tmb

Budapest, 1947. aug. 13.

Nyomdavezető. A Kádár-korszakban politikai okokból börtönbüntetést szenvedett. 1969-ben (beszervezésekor) segédmunkás volt a Fővárosi Fotó vállalatnál.

1989 augusztusában többedmagával megalakította a Magyar Egészség Pártot. Később "Új Szabad Száj" címmel kiadványt szerkesztett a rendszerváltás humoráról. A kilencvenes évek elején nyomdatulajdonos volt Törökbálinton. A Törökbálinti Újság alapítója.

Fedőneve: "Vadász"(1989-ben is) és "Direktor"

Dosszié nincs.

Beszervezésének dátuma: 1969. ápr. 28.

Hazafias alapon szervezték be, volt politikai elítéltek vonalra. A BM III/III-3-b., majd 3-a. alosztálya foglakoztatta. Beszervezője Kovács József r. őrgy. volt. (A III/III-3-b írásos elkövetők, röpcédulázók, falfirkálók, stb. ellenőrzésével, a III/III-3-a. az "F" (Figyelő) dossziés személyek, volt politikai foglyok ellenőrzésével foglakozott.)

1985-ben átkerült a BM III/III-4-a. alosztályhoz (radikális ellenzékiekkel szembeni eljárások).1987-ben a BM III/III-6-b. alosztályhoz került. (A III/III-6. osztály az ellenséges propagandaanyagok készítésének és terjesztésének elhárításával foglakozott.)

Feladata szerint Nagy Imre és társai újratemetése előtt cikket kellett írnia a témáról a Munkás c. szamizdat lapba. Írásában a temetés kegyeleti jellegét kell hangsúlyoznia, és kritikai hangvételt kellett alkalmaznia azok ellen, akik a szertartásokat politikai demonstrációvá akarják változtatni.

Az állambiztonsági szervek október 23-a operatív előkészítésekor is számítottak "Vadász" titkos megbízottra, mint akinek a Munkás című lap környezetében van hírszerzési és befolyásoló lehetősége.

Titkosított (01-es) hálózati személy volt.

Ügynök voltát Tabajdi Gábor és Ungváry Krisztián közölte Elhallgatott múlt - A pártállam és a múlt c. könyvében (2008).

 

        137.      Paál Gyula i, tmb

Kötegyán, 1940. nov. 8.

A hetvenes években a solymári művelődési ház igazgatója volt.

Fedőneve: "Tófalusi Kálmán" (az 1989-es dokumentumokban csak "Tófalusi" néven szerepel)

Beszervezésének idejénél két dátum szerepel: 1957. jan. 8., zárójelben pedig kapcsolatfelvétel megjegyzéssel 1970. nov. 10.

Hazafias alapon szervezték be "kulturális ideológia"vonalra.

Titkosított (01-es) hálózati személy volt.

Beszervezője Éliás András r. fhdgy. volt a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság politikai osztályáról - feltehetően 1957-ben.

1970-ben egy Finta nevű rendőrtiszt vette fel vele a kapcsolatot a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság III/III-as részlegétől.

1972 februárjában került át a BRFK hálózati személyei közé.

1989-ben a BRFK III/III-B alosztályhoz tartozott. (Ez a részleg kulturális területen történő belső elhárítással foglalkozott)

"Tófalusi" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolták, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Feladatul azt kapta, hogy délelőtt a Hősök terén tartózkodjon, és óránként hangulatjelentést adjon. Kapcsolattartó operatív tisztje "Költő" és "Aradi" hálózati személyekkel közösen Oláh István r. fhdgy. volt.

Az ÁBTL nyilvántartásában M-34 0726-es számmal egy munkadossziéja szerepel (ez a dossziészám a 6-os kartonján is szerepel.)

A 6-os kartonon szerepel még a B-74 247 dosszié bedolgozva a H-56 131-be, zárójelben "meghiúsult" feljegyzés is.

 

        138.      "Pap Béla" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Pap Béla"

6-os karton nincs.

Az ÁBTL 2006. február 28-i közlése szerint a nyilvántartásukban nem szerepel.

Dosszié nincs.

1989-ben a kémelhárítás (III/II. csoportfőnökség) hálózati személyei közé tartozott.

Nagy Imre és társai újratemetése idején a megjelenő jugoszláv újságírókat kellett szemmel tartania.

 

        139.   Papp Márió tmb, tmt

Budapest, 1948. júl. 27.

Költő. 1982-ben (beszervezésekor) művészeti vezető volt a Fiatal Művészek Klubjában.

Fedőneve: "Matán Bojána"

Beszervezésének dátuma: 1982. máj. 13.

Hazafias alapon szervezték be, kulturális vonalra.

 

        140.    Páska Csaba tmb

Budapest, 1943. márc. 20.

Építészmérnök. 1961-ben érettségizett az I. István Gimnáziumban. 1986-ben (beszervezésekor) a 22. sz. Állami Építőipari Vállalatnál állt alkalmazásban. A rendszerváltáskor a Duna Kör szakértője, aktív környezetvédő.

Fedőneve: "Gyűjtögető" (6-os kartonja szerint egy ideig a "Kutató" nevet is használhatta, de 1989-ben "Gyűjtögető" néven szerepel az iratokban.)

Beszervezésének dátuma: 1986. márc. 21.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be, és kulturális vonalon foglalkoztatták a BM III/III-4-c. alosztályon. Beszervezője és tartója Kristál Ervin r. hdgy. volt.

Titkosított (01-es) hálózati személy volt.

Az ÁBTL-ben nincs beszervezési- vagy munkadossziéja.

Nagy Imre és társai újratemetésnek operatív előkészítésére összeállított intézkedési tervben azt a feladatot kapta, hogy fürkéssze ki a MDF temetéssel kapcsolatos terveit. A biztosítási terv szerint június 16-án a Duna Kör tagjaként vesz részt a rendezvényen.

1989. október 23-a operatív előkészületei során "Gyűjtögető"-nek a Duna Kör és a Bajcsy-Zsilinszky Endre Baráti Társaság szándékait kellett megtudnia.

 

        141.      Petrovits László tmb

Budapest, 1927. máj. 16.

Fotóriporter.

1951-ben kezdett dolgozni a távirati iroda jogelődjénél. 1975-ben (beszervezésekor) is a Magyar Távirati Iroda fotóriportere volt. Negyven éven át fotózta a magyar sport eseményeit, amiért 1995-ben a magyar sajtó napján Aranytollal tüntették ki.

Fedőneve: "Tolnay"

Beszervezésének dátuma: 1975. márc. 28.

Hazafias alapon szervezték be 48 éves korában, tudományos és kulturális vonalra. A BM III/III-4-c. alosztály foglakoztatta (elhárítás a "nemzeti" ellenzékkel szemben). Beszervezője és tartója Bolovits György r. fhdgy volt.

1977-ben átkerült a BM III/III-5-a. alosztályhoz. (Elhárítás a Magyar Rádió és Televízió, az MTI, a MUOSZ és az Írószövetség területén.)

Feladata szerint 1989. június 16-án meg kellett jelennie a Hősök terén tartott ravatalozáson.

Az ÁBTL-ben jelenleg nem található dossziéja.

 

        142.    "Práter" ü.

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Práter"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

1989-ben a BRFK III/III-D alosztályának hálózati személyei közé tartozott.

 

        143.       "Rabe József" tmb

Azonosítatlan.

6-os karton nincs.

Az ÁBTL 2006. február 28-i közlése szerint a nyilvántartásukban nem szerepel.

Dosszié nincs.

1989-ben a BM III/II. Csoportfőnökség (kémelhárítás) ügynöke volt.

A BND-vel (a nyugatnémet hírszerzéssel) állt kapcsolatban.

 

        144.     Rácz Sándor István ü

Karcag, 1936. aug. 3.

1956-ban a karcagi fegyveres forradalmárok egyike volt, ezért 1957 májusában 15 év börtönre ítéltek, ami 12 évre módosult. Végül 6 év 2 hónapot ült börtönben. Szabadulása után gépkocsivezető, adminisztrátor, majd mechanikai műszerész kisiparos volt. 1989-ben az MDF III. kerületi szervezetének egyik vezetője volt.

1996-ban az 1956-os Magyarok Világszövetségének ügyvezető elnöke volt.

Fedőneve: "Kovács János"

Beszervezésének ideje: 1981. jan. 28.

A 6-os kartonján nem szerepel, hogy milyen alapon szervezték be, de volt politikai elítéltek ellenőrzése vonalon foglalkoztatták.

Titkosított (01-es) hálózati személy volt.

Puszta János r. szds. szervezte 45 éves korában a BRFK III/III-D alosztályához. (Ez az alosztály a BRFK-n belül a figyelő dossziés személyekkel foglalkozott.)

1989-ben is a BRFK III/III-D. alosztálya foglalkoztatta.

Az 1989. június 16-i eseményekkel kapcsolatos intézkedési tervben megbízták, hogy próbálja meg lebeszélni az MDF III. kerületi aktivistáit arról, hogy az újratemetés estéjén fáklyás felvonulást tartsanak a Flórián téren. Az ügynöknek június 16-án délelőtt a Hősök terén kellett részt vennie a rendezvényeken. Kapcsolattartója "Hortobágyi" tmb.-vel közösen Kohári Tibor r. szds. volt.

"Kovács János"-t október 23-a kapcsán is foglakoztatta az állambiztonság. Mint a III. kerületi MDF szervezet egyik vezetőjének, az volt a feladata, hogy az évfordulóval kapcsolatban minden fórumon a mértéktartó magatartás fontosságát hangsúlyozza.

Az ÁBTL-ben jelenleg nem lelhető fel dossziéja.

 

        145.     Ruttkay Levente tmb

Ungvár, 1940. aug. 8. - 2003.

(6-os kartonján Rutkai Levente)

Evangélikus lelkész.

1969-79 között Bakonytamási lelkésze volt (itt szervezték be 1974-ben). 1979 végén felkerült Budapestre és ő lett a józsefvárosi (Üllői úti) lelkész.

1989-ben tagja volt az SZDSZ VIII. kerületi szervezetének, a Menedék Bizottságnak és a Bajcsy-Zsilinszky Endre Baráti Társaságnak.

Fedőneve: "Tamás"

Beszervezésének dátuma: 1974. nov. 26.

Hazafias alapon szervezték be, egyházi vonalra.

1974-79 között, mint Bakonytamási evangélikus lelkésze a Veszprém megyei III/III. ügynöke volt. Beszervezője és első tartótisztje Csillag József r. szds.

Itteni tevékenységéről az ÁBTL 3.1.2 M-37 942. jelzetű, 1974 végén megnyitott 147 oldalas munkadossziéban lehet olvasni.

"Tamás" többek között a Magyarországi Evangélikus Egyházban lévő Baráti Mozgalomról, Dorn Vilmos volt kisbaboti ev. lelkészről, egy Pócsi Ferenc és Hauzer Géza által vezetett nem legális szabadkeresztény gyülekezetről, dr. Kiss György bakonyszentlászlói rk. plébánosról, Foltin Brúnó gyenesdiási ev. Lelkészről, dr. Barcza Béla lelkészről, Kisnemes János pápateszéri rk. plébánosról, ifj. Mátis István ev. lelkészről és Németh Tibor vanyolai lelkészről jelentett.

A jelentések alapján "Tamás" vonakodás nélkül és szorgalmasan adott információt egyházi környezetéről és hajlamos volt feladatán kívül is beszámolni az általa fontosnak ítélt eseményekről.

1979-ben - amikor Budapestre helyezték, józsefvárosi lelkésznek -, átkerült a BM III/III-1-c. alosztályra (elhárítás a protestáns és egyéb vallási mozgalmakkal szemben). Tartótisztje Sugár Sándor r. szds. lett, majd 1982 márciusától Varga Lajos r. szds.

Erről az időszakról az ÁBTL 3.1.2 M-40 678. jelzetű munkadossziéban lehet olvasni. A jelentések az 1979. november - 1985. február közötti időszakban íródtak.

"Tamás" evangélikus témájú elemzéseket készített, és környezetéről jelentett. Segítséget nyújtott az állambiztonsági szerveknek, hogy a Lutheránus Világszövetség helyi sajtószolgálati irodája egy lehallgatókészülékekkel ellátott lakásba kerüljön át, jelentett barátjáról, az osztrák dr. Gottfried Mierau-ról, aki az IDL c. lutheránus folyóirat szerkesztője volt, és a mellette lévő lakásban lakott, továbbá a Lutheránus Világszövetség budapesti kommunikációs bizottságának üléseiről, amelyeken ő is részt vett.

"Tamás" 1985. márc. 20-án átkerült a BM III/III-5-a (Elhárítás a Magyar Rádió és Televízió, az MTI, a MUOSZ és az Írószövetség területén), majd ezután a III/III-4-a. alosztályra helyezték (radikális ellenzékiekkel szembeni eljárások).

Nagy Imre és társai újratemetésének operatív előkészítése során egyik feladata az volt, hogy "Palotás" fedőnevű titkos megbízottal (Bereczki Vilmos) együtt próbálják meg lebeszélni Szilágyi Sándort a rendezvények utáni fáklyás felvonulás megtartásáról. További feladatai voltak: Figyelemmel kísérni az SZDSZ VIII. kerületi csoportjának, és a kerületi kerekasztalnak a terveit, és azokat az állambiztonsági szervek által kívánt irányba befolyásolni. A Menedék Bizottság ülésein információkat szerezni Szilágyi Sándortól, a temetés szervezésével kapcsolatos megbeszélésekről, a tervezett helyszínről és a megemlékezés lebonyolításáról. A Bajcsy-Zsilinszky Endre Baráti Társaság ülésein pedig a szervezet június 16-ával kapcsolatos terveit kellett kifürkésznie.

"Tamás" 1989. június 16-án a Bajcsy-Zsilinszky Endre Baráti Társaság képviseletében vett részt a Hősök terén rendezett ravatalozáson. Feladata szerint - ha kap meghívót - a temetési szertartáson is részt kellett vennie. Az eseményekről telefonon kellett folyamatosan tájékoztatnia tartótisztjét.

Augusztus 20-án az SZDSZ rendezvényén kellett részt vennie, és az eseményekről telefonon kellett folyamatos tájékoztatást adnia tartótisztjének.

Október 23-a előtt a VIII. kerületi SZDSZ, és a kerületi kerekasztal demonstrációkkal kapcsolatos terveiről kellett jelentenie, illetve azokat a szervek által kívánt irányba befolyásolnia.

Titkosított (01-es) hálózati személy volt.

További dossziéi egyelőre nem kerültek elő.

 

        146.      "Sáfár" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Sáfár"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

1989-ben a BRFK III/II-1/A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági szerve "Sáfár" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Kertész" fedőnevű titkos megbízottal közösen Sasvári Rudolf r. alhdgy. (BRFK III/II-1/A) volt.

 

        147.       Sárdy György ü, tmb

Budapest, 1931. máj. 21.

1949-től 1952-es bevonulásáig egy illegális egyházi csoportosulás tagja volt. Ezért katona korában - 1953 augusztusában - demokratikus állam elleni szervezkedés miatt 8 évre elítélték. Az 1956-os forradalom alatt szabadul ki a börtönből, POFOSZ vezetőségi tagja, a budai szekció összekötője volt, ezért 1958-ban 14 hónapra újra elítélték. Márianosztrán, a börtönben szervezték be. 1950-78-ig a BKV-nál volt buszkalauz, majd a forgalombiztonsági osztály munkatársa. 1978-tól a Főtaxinál dolgozott, mint propagandavezető. 1980-90 között a Fővárosi Ásványvíz Vállalat reklámvezetője volt. 1990-ben nyugdíjba vonult. 1988-ban az újjáalakuló Magyar Cserkészszövetség egyik szervezője volt, cserkésztiszté avatták.

A legutóbbi időkig a Történelmi Vitézi Rend vitézi székének tagja volt, tb. törzskapitány rangban.

Fedőneve: "Tóth Győző"

Beszervezésének dátuma: 1959. dec. 1.

Fokozatosság elvén szervezték be a börtönben, egyházi vonalra a BM II/8-g. alosztályhoz. Beszervezője Rácz János r. alhdgy. volt.

1960-ban - szabadulása után - átkerült a BM II/5-b. alosztályhoz.

Később a BM III/III-3-a. alosztály hálózati személye volt, ahol a"F" (Figyelő) dossziés személyek és volt politikai foglyok ellenőrzésével foglakoztak. (Átkerülésének időpontja bizonytalan)

Nagy Imre és társai újratemetésének operatív előkészítésekor "Tóth Győző" számára külön feladattervet készítettek Mécs Imre temetéssel kapcsolatos terveinek megismerésére és befolyásolására.

Továbbá azt a feladatot kapta, hogy kísérje figyelemmel az eseményre beutazó ismertebb jobboldali kapcsolatai tevékenységét. Lehetősége szerint kapcsolatba kellett lépnie ezekkel a személyekkel, hogy információkat szerezzen a véleményükről.

Titkosított (01-es) kategóriájú hálózati személy volt.

AZ ÁBTL nyilvántartásában egy dossziéja szerepel, M-9319. szám alatt. Maga a dosszié azonban nincs a levéltár birtokában.

 

        148.        Schmutz István i, tmb

Budapest, 1938. júl. 2.

1969-ben (beszervezésekor) gyúró volt a Magyar Atlétikai Szövetségnél.

Fedőneve: "Soós"

Beszervezésének dátuma: 1969. máj. 28.

Hazafias alapon szervezték be, "sport" vonalra, ezen belül atlétika-birkózás területre.

 

        149.     Simon József tmb

Budapest, 1954. nov. 29.

1988-ban (beszervezésekor) újságíró volt az Ifjúsági Lap- és Könyvkiadó Vállalat alkalmazásában.

Fedőneve: "Labdás"

Beszervezésének dátuma: 1988. márc. 21.

Hazafias alapon szervezték be, kulturális vonalra.

1989. június 16-án - feladata szerint - jelen kellett lennie a Hősök terén, Nagy Imre és társai ravatalozásánál.

 

        150.     Simon László, dr. tmb

Soroksár, 1939. szept. 30.

Orvos.

1980-ban (beszervezésekor) orvos volt a Heim Pál Gyermekkórházban.

Fedőneve: "Budai János" (az 1989-es iratokban, mint "Budai" szerepel.)

Beszervezésének ideje: 1980. okt. 1.

Hazafias alapon szervezték be 41 éves korában, "egyéb belső elhárítás" vonalra.

Titkosított (01-es) hálózati személy volt.

Dossziéja nem került elő.

Udvardi Gábor r. fhdgy szervezte be a BRFK III/III-B. alosztályához.

6-os kartonja szerint 1983 májusától átkerült a kémelhárítás III/II-10-a., majd 12-a. alosztályához. (III/II-10. osztály nemzetközi együttműködéssel, harmadik országban történő elhárítással foglalkozott, a III/II-12. osztály feladatai jelenleg nem ismertek)

1987 júniusától "Budai"-t újra a BRFK III/III-B. alosztálya foglalkoztatta.

Az 1989. június 16-i eseményekkel kapcsolatos intézkedési terv szerint "Budai" aznap délután orvosi ügyeletet fog ellátni az új köztemetőben. Feladatul kapta, hogy figyeljen és a rendkívüli eseményeket soron kívül jelentse. A temetési szertatások befejezése után azonnal találkoznia kellett kapcsolattartójával, Lakó János r. főhadnaggyal, hogy írásos jelentést készítsen.

 

        151.     Sólyom Antal tmb

Kispest, 1941. máj. 4.

1978-ban Kispesten, a Nagy Sándor utca 35. szám alatt lakott.

Fedőneve: "Kiss Gábor"

Csak a 6/d kartonja ismert.

Beszervezésének dátuma nem ismert.

1978-ban már a III/III-2-a alosztály hálózati személye volt.

 

        152.     "Somkos" hsz, tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Somkos"

Az ÁBTL 2006. február 28-i közlése szerint a nyilvántartásukban nem szerepel.

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

1989-ben a BM III/III-5. osztály hálózati személyei közé tartozott (kulturális terület védelme).

 

        153.      Spánn Gábor i, tmb

Budapest, 1938. szept. 3.   

Negyven évig volt a Magyar Televízió gyártásvezetője. Nyugdíjba vonulása után a Magyar Rádió jegyzetírója volt. Több könyv szerzője.

Fedőneve: "Harmat Gábor" (1989-ben "Harmath" néven említik, keresztnév nélkül.)

Beszervezésének dátuma: 1971. nov. 22.

6-os kartonján - feltehetően szenzitív volta miatt - kihúzták, hogy eredetileg milyen alapon szervezték be. Később hazafias bejegyzést kapott. Tájékoztatás és hírközlés vonalon foglalkoztatták a BM III/III-4-c. alosztályon (elhárítás a "nemzeti" ellenzékkel szemben). Beszervezője és tartótisztje Berecz Károly r. fhdgy. volt. (Berecz János öccse, később a III/III. Csoportfőnökség párttitkára.)

Később a BM III/III-5-a. alosztályra került (Elhárítás a Magyar Rádió és Televízió, az MTI, a MÚOSZ és az Írószövetség területén.)

Az ÁBTL-ben két munkadossziéja olvasható: M-38 432 (1971-76) és M-38 432/1. (1976-80)

A későbbi időkből nem lehető fel dossziéja a levéltárban. Az ügynök ezekben munkatársairól adott jelentést, illetve a külföldi forgatásokról, illetve Magyarországon forgató külföldi forgatócsoportokról számolt be.

1989-ben, Nagy Imre és társai újratemetésével kapcsolatban a Magyar Televíziónál bejelentkezett külföldi forgatócsoportokról és rádióriporterekről kellett listát készítenie és információkat gyűjtenie.

"Harmat Gábor"-t Paul Lendvai leplezte le az Élet és Irodalomban.

http://www.es.hu/index.php?view=doc;12311

 

        154.       Spellenberg Sándor, dr. tmb

Budapest, 1937. febr. 11.

Orvos, otoneurológus.

1978-ban (beszervezésekor) főorvos volt a János Kórházban. Jelenleg is ott dolgozik.

Fedőneve: "Sasadi"

Beszervezésének ideje: 1978. nov. 23.

Hazafias alapon szervezték be 41 éves korában, "egyéb belső elhárítás - egészségügy" vonalra.

Titkosított (01-es) hálózati személy volt.

Réti Endre r. fhdgy szervezte be a BRFK III/III-B alosztályához.

1989-ben is a BRFK III/III-B alosztályhoz tartozott.

Az előzetes intézkedési terv szerint "Sasadi" az Orvosi Kamara megbízásából lesz jelen a Hősök terén, és onnan egy-másfél óránként telefonon bejelentkezik. Azzal is megbízták, hogy igyekezzen az újratemetettek családtagjai, illetve a fő szervezők közelébe férkőzni, esetleg "hasznossá" tenni magát. Kapcsolattartó operatív tisztje "Budai" tmb.-vel közösen Lakó János r. fhdgy. volt.

 

        155.     Sümegi Ferenc tmb

Budapest, 1954. nov. 28.

1988-ban (beszervezésekor) lakatos volt a Fővárosi Sütőipari Vállalatnál.

MSZMP-tag volt, de 1982-ben kizárták.

Fedőneve: "Sensei"

Beszervezésének dátuma: 1988. márc. 18.

Hazafias alapon szervezték be, "volt politikai elítélek" vonalra.

Titkos megbízott.

Titkosított (01-es) kategóriájú hálózati személy volt.

 

        156.       Szakáll Ákos

Budapest, 1962. ápr. 25.

Budapesten, az I. István Gimnáziumban érettségizett. Elvégezte a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemet. 1988-ban (beszervezése idején) egyetemi hallgató volt.

Több multinacionális cégnél is dolgozott. Jelenleg a Magyar Posta üzleti koordinációs igazgatója.

Fedőneve: "Barát József"

Beszervezésének dátuma: 1988. márc. 04.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be, ifjúságvédelem vonalra. A BM III/III-2-a. alosztály foglalkoztatta (elhárítás felsőfokú intézményekben). Beszervezője és tartótisztje Kazinczy Gusztáv r. szds. volt.

Dossziéja nem került elő.

1989. június 16-án részt vett a Hősök terén tartott ravatalozási szertartáson. Tapasztalatairól folyamatosan tájékoztatnia kellett a tartótisztjét.

 

        157.       "Szántó József" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Szántó József"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

1989-ben a kémelhárítás (III/II. csoportfőnökség) hálózati személyei közé tartozott.

 

        158.      Szecső Béla

Budapest, 1968. ápr. 18.

1986-ban (beszervezésekor) építőipari alkalmazott volt az Otthon Építőipari Szövetkezetnél.

Fedőneve: "Szabó Tibor"

Beszervezésének dátuma: 1986. szept. 26.

Hazafias alapon szervezték be, kulturális vonalra.

 

        159.      Szekeres László tmb

Tényő, 1945. febr. 13.

1985-ben (beszervezésekor) szellemi szabadfoglalkozásúként dolgozott, mint fotó-grafikus.

1989-ben a Szabad Európa Rádió munkatársa volt.

Fedőneve: "Edward", de 6-os kartonján a "Bella" fedőnév is szerepel.

Beszervezésének dátuma: 1985. márc. 26.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be 40 éves korában, és kulturális területen foglakoztatták a BM III/III-B. alosztályán. Beszervezője Oláh István r. hdgy. volt.

1989 áprilisában átkerült a III/III.4-b. alosztályhoz. (Ez a részleg a szektásnak tekintett párttagok, trockisták és álbaloldaliak megfigyelésével és ellenőrzésével foglakozott.

Titkosított (01-es) kategóriájú hálózati személy volt.

Az ÁBTL-ben jelenleg nem lelhető fel dossziéja.

1989-ben, Nagy Imre és társai újratemetésének operatív előkészületeinél azt kapta feladatul, hogy derítse ki, kik vesznek részt a Szabad Európa Rádiótól a rendezvényeken, milyen terveik vannak és milyen anyagok megjelenése várható.

1989. június 16-án, mint a Szabad Európa Rádió tudósítója volt jelen a helyszíneken. Feladata szerint folyamatos kapcsolatba volt a többi SZER tudósítóval.

 

        160.       Szentgály Sándor tmb

Budapest, 1937. szept. 17.

1968-ban a Koronics József és társai fegyveres összeesküvésének ügyében ítélték el.

1978-ban (beszervezésekor) karbantartó asztalosként dolgozott.

1989-ben a POFOSZ tagja volt.

Fedőneve: "Érdi"

Beszervezésének dátuma: 1978. jún. 12.

Hazafias alapon szervezték be, "volt politikai elítéltek ellenőrzése" vonalra. A BM III/III-3-a. alosztály foglakoztatta. Beszervezője és tartója Szita János r. hdgy. volt

Titkosított (01-es) hálózati személy volt.

Az ÁBTL-ben jelenleg nincs dossziéja.

Nagy Imre és társai újratemetésének operatív előkészítésénél azt a feladatot kapta, hogy a POFOSZ-ban a környezetét próbálja meg rávenni, hogy az újratemetéssel kapcsolatban ne kezdeményezzenek politikai demonstrációt, illetve ne vegyenek részt ilyenben.

1989. június 16-án, mint a POFOSZ meghívottja, vett részt Nagy Imre és társai temetési szertartásán a 301-es parcellában.

Augusztus 20. kapcsolatban is azt a feladatot kapta, hogy a szélsőségektől mentes megemlékezés szükségességét hangsúlyozza a POFOSZ-on belül. Ugyanezt a feladatot kapta október 23-a előtt is.

 

        161.        Szeszák Zsolt tmb

Miskolc, 1968. dec. 9.

1988-ban (beszervezésekor) az ELTE Bölcsészettudományi Karának hallgatója volt.

Jelenleg újságíró Miskolcon.

Fedőneve: "Temesvári"

Beszervezésének dátuma: 1988. okt. 3.

Hazafias alapon szervezték be 20 évesen, ifjúságvédelmi vonalra a BM III/III-2-a. alosztályra. Beszervezője Kaizinger Zoltán r. hdgy. volt.

Titkosított (01-es) hálózati személy volt.

Nagy Imre és társai újratemetésének operatív előkészítése során azt a feladatot kapta, hogy a Fidesz tagjaként a demonstráció-ellenes hangulatot erősítse a párton belül.

1989. június 16-án feladata szerint elment a Hősök terén rendezett ravatalozására.

 

        162.      "Szigeti" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Szigeti"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

1989-ben a III/III-3. osztály hálózati személyei közé tartozott.

1989-ben valamelyik alternatív szervezettel volt kapcsolatban. Nagy Imre és társai újratemetésének operatív előkészítésénél azt a feladatot kapta, hogy szervezetében a környezetét próbálja meg rávenni, hogy az újratemetéssel kapcsolatban ne kezdeményezzenek politikai demonstrációt, illetve ne vegyenek részt ilyenben.

1989. június 16-án, mint felkért rendező, a Hősök terén vett részt a megemlékezésen.

 

        163.     "T. L. F." társ. kapcs.

Azonosítatlan.

Fedőneve: "T. L. F."

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

A kezdőbetűkből álló fedőnév arra utal, hogy nem hálózati személyről, hanem ún. társadalmi kapcsolatról van szó. A fedőnév feltehetően a kapcsolat valódi nevének kezdőbetűiből áll. A társadalmi kapcsolatokról semmilyen központi nyilvántartás (pl. 6-os karton) nem létezett.

1989-ben a BRFK III/III-A alosztály állt vele kapcsolatban.

 

        164.      "T. T." alk. op. kapcs.

Azonosítatlan.

Fedőneve: "T. T."

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Alkalmi operatív kapcsolat. A kezdőbetűkből álló fedőnév is arra utal, hogy nem hálózati személyről van szó. A fedőnév feltehetően a kapcsolat valódi nevének kezdőbetűiből áll. Az ilyen típusú kapcsolatokról semmilyen központi nyilvántartás (pl. 6-os karton) nem létezett.

1989-ben a III/II. csoportfőnökség (kémelhárítás) állt vele kapcsolatban.

 

        165.       "Táborfalvi" tmb

Azonosítatlan.

1989-ben az MDF belső köreihez tartozott, és jó kapcsolatai voltak az ausztriai magyar emigránsok között.

Fedőneve: "Táborfalvi"

Az ÁBTL 2006. február 28-i közlése szerint a nyilvántartásukban nem szerepel.

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

1989-ben a III/I. Csoportfőnökség (hírszerzés) hálózati személye volt.

Nagy Imre és társai újratemetésének szervezése során folyamatos kapcsolatban volt a szervezőkkel, továbbá közvetített az MDF és az ausztriai magyar emigránsok között. Június 16-án, az esti órákban személyesen kellett beszámolnia feladatai végrehajtásáról és a rendezvényen tapasztaltakról.

 

        166.     Tahi Péter i

Budapest, 1950. dec. 28.

A Kölcsey Ferenc Gimnáziumban érettségizett. 1969-ben (beszervezésekor) sorkatonai szolgálatát teljesítette. Később Iparművészeti Főiskolát végzett. 1998-ban az SZDSZ XIII. kerületi csoportjának egyik vezetője volt.

1998-ban indult a XIII. kerületi önkormányzati választásokon, 2002-ben a XIII. kerületi közbiztonsági bizottság elnöke volt.

Fedőneve: "Trójai"

Beszervezésének dátuma: 1969. dec. 8.

Informátor. (1989-ben titkos megbízottként említik, de ez a minősítés nem szerepel a 6-os kartonján.)

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be "speciális ifjúsági" vonalon. A BRFK Politikai Osztályának III/b. alosztályán kezdték el foglakoztatni. (1971-től a részleget BRFK III/III-A. alosztálynak hívták, és ifjúságvédelemmel foglakozott.) Beszervezője és első tartótisztje Glózik János r. fhdgy. volt.

Az ÁBTL-ben jelenleg egy 168 oldalas munkadossziéja olvasható az 1969-72 közötti időszakból. (ÁBTL 3.1.2 M-34 521.) Ebből kiderül, hogy 1969-ben, katonai szolgálatra történő bevonulása után szinte azonnal beszervezték. Pályafutása elején Haraszti Miklósról és köréről (Bényei Zoltán, Gregorik András, Ignácz Veronika, Dalos György, Gyurcsek Ferenc) - egy maoista, szélsőbalos nézeteket valló társaságról - kellett jelentenie, akik az Abbázia Kávéházban jártak össze.

Az 1971 decemberétől Pollacsek Kálmán r. őrgy. volt a tartótisztje.

1972. márc. 21-én - a március 15-i illegális tűntetés után - "Trójai" aktívan részt vett a BM operatív munkájában. A Petőfi szobornál, majd a Múzeum kertben figyelt, és a gyanús személyekről jelzést adott az "államvédelmis elvtársaknak", majd egész estig a cirkált helyszínek között.

Túlbuzgó ügynök volt. Az alábbi személyekről jelentett még: Frankl Tibor ("Biki" - a későbbi Hajas Tibor), Ignácz Veronika, Mózes Lajos, Küzdy Ferencné, Kiss Ervin, Vida János és Selmeczy Tibor.

1973-ban irattározták a dossziéját - vagyis kizárták a hálózatból - mert a Belügyminisztérium dolgozója lett.

1984 végén a BM III/III-4-b. alosztály kezdte el újra foglakoztatni. Ekkor titkosított (01-es) hálózati személynek minősítették.

1989-ben - Nagy Imre és társai újratemetésének operatív előkészítésekor - az SZDSZ XIII. kerületi csoportjának egyik vezetőjeként a rendezvények politikai demonstrációvá alakítását kellett elleneznie, illetve ilyen irányba kellett befolyásolnia Kőszeg Ferencet és a kerületi SZDSZ-tagokat. 1989. június 16-án az SZDSZ képviseletében volt jelen a Hősök terén. Az állambiztonsági szervek azt is lehetségesnek tartották, hogy a temetési szertartásra is kap meghívót, és akkor ott is figyelemmel kísérheti az események.

1989 októberében az SZDSZ - az október 23-i rendezvények koordinálására létrehozott - szervező bizottságának tagja volt. Feladata szerint a pártok vezető testületeinek tevékenységét kellett figyelnie, és arra kellett törekednie, hogy leszerelje a szélsőséges nézeteket hangoztató személyeket.

A fenti M-34 521. jelzetű dosszién kívül egyelőre nem került elő több anyaga. 6-os kartonja alapján a beszervezési dossziéjának B-124 905. volt a száma.

 

        167.      "Talberg" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Talberg"

Az ÁBTL 2007. március 8-i közlése szerint a nyilvántartásukban nem szerepel.

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

1989-ben a BRFK III/II-2 hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági részlege "Talberg" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett az június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje Seszták András r. szds. volt. (BRFK III/II-2)

 

        168.     Tamási Orosz János tmb

Budapest, 1953. jún. 1.

Újságíró, költő.

1979-ben (beszervezésekor) újságíró-gyakornok volt az Elzett üzemi újságjánál.

Jelenleg radikális nemzeti hangvételű írásairól ismert újságíró.

Fedőneve: "Kovács László"

(6-os kartonján Orosz János)

Beszervezésének dátuma: 1979. okt. 25.

Hazafias alapon szervezték be, "belső elhárítás" vonalra. A BRFK III/III-B. alosztálya kezdte el foglakoztatni, amely kulturális területen működött. Beszervezője és első tartótisztje Tóth József r. hdgy. volt.

1981-ben átkerült a BM III/III-4-b. alosztályra. (A részlegre a szektásnak tekintett párttagok, trockisták és álbaloldaliak megfigyelése és ellenőrzése tartozott.)

1985-ben a III/III-5-a. alosztályra helyezték. (Elhárítás a Magyar Rádió és Televízió, az MTI, a MÚOSZ és az Írószövetség területén.)

1989. június 16-án - feladata szerint - jelen kellett lennie a Hősök terén, Nagy Imre és társai ravatalozásánál.

Munkadossziéja egyelőre nem került elő.

 

        169.      Tarpai László tmb

Budapest, 1926. szept. 22.

1977-ben (beszervezésekor) osztrák állampolgár volt, és idegenvezetőként dolgozott Ausztriában, a Beinwachs utazási irodánál.

Fedőneve: "Nagy László"

Beszervezésének dátuma: 1977. jan. 1.

Hazafias alapon szervezték be, idegenforgalmi vonalra.

 

        170.      Tőke Péter i, tmb, tmt

Ikervár, 1945. jan. 1.

Író, újságíró

1972-ben (beszervezésekor) a Hétfői Hírek, később a Reform munkatársa volt. A rendszerváltás idején a Reform főszerkesztője. Több regényt is írt Peter Sheldon néven. (Nem azonos a sci-fi és meseregény író Tőke Péterrel)

Fedőneve: "Hidas"

Az 1989-es iratokban titkos munkatársként említik, ami a legmagasabb fokozat volt a hálózati személyek között.

Beszervezésének dátuma: 1972. szept. 13.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be, és "kulturális, tájékoztatás-hírközlés" vonalon foglakoztatták a BM III/III-4-c. alosztályon (elhárítás a "nemzeti" ellenzékkel szemben). Beszervezője és tartója Bolovits György r. hdgy. volt.

1977-től a III/III-5-a. alosztály foglakoztatta (elhárítás a Magyar Rádió és Televízió, az MTI, a MÚOSZ és az Írószövetség területén).

Nagy Imre és társai újratemetésének operatív előkészületei kapcsán azt a feladatot kapta, hogy információkat szerez a független lapok temetéssel kapcsolatos terveiről, és interjút készít a Reform című lapba. Lehetőleg Szilágyi Sándort, Hegedűs B. Andrást és az egyik özvegyet kellett megkeresnie a kérdéseivel. (Ezek az interjúk nem jelentek meg)

"Hidas", mint a Reform főszerkesztője, interjút akart készíteni a belügyminiszterrel is. A megfelelő háttéranyagokat a állambiztonsági szervek biztosították. Egy rövid interjú valóban készült is Horváth István belügyminiszterrel (és egy másik Kárpáti Ferenc honvédelmi miniszterrel), mellette "Puccs nélkül" egy másik cikke is megjelent. Reform, 1989. máj. 26. 4-5. o. A Reform jún. 2-i számának 6. oldalán is van egy interjú: "Horváth István hisz abban, hogy most is szót értenek" (nincs a szerző, de a mellette lévő cikket "A mi népünk nem ellenség" címmel Tőke jegyzi).

Az ÁBTL-ben nem lelhetőek fel dossziéi.

Ügynök múltjára 2005-ben derült fény.

 

        171.      Ungvári Gyula i, ü, tmb

Budapest, 1936. márc. 24.

1954-ben a Lenin Intézetbe került, de nem fogadta el a Nagy Imrét megbélyegző 1955. márciusi határozatot, ezért egy időre kicsapták, majd visszavették. 1956 után az ELTÉ-re járt, filozófia és könyvtár szakot végzett. Filozófiát nem taníthatott, így könyvtáros lett. 1964-ben egy rendszerellenes írásáért letartóztatták, majd két évre elítélték. 1 év 4 hónap után, 1965 novemberének végén szabadult. 1966-tól újra könyvtáros volt az Országos Műszaki Könyvtár és Dokumentációs Központban.

1988 őszén belépett az MDF-ben, 1990-től budapesti, majd az országos választmány tagja volt. 1996-ban átlépett a Szabó Iván-féle Magyar demokrata Néppártba. A kilencvenes évek végétől szélsőjobboldali újságokban publikál, Hitler beszédeinek fordítója és megjelentetője. A Gede Testvérek kiadványainak egyik szerkesztője.

Fedőneve: "Fogarasi István"

Nem tisztázott, hogy az "Aradi Gyula" fedőnevet ténylegesen használta-e, de a hetvenes években "Fogarasi István" volt. (Az 1989-es dokumentumokban "Fogarasi"-ként szerepel.)

Beszervezésének dátuma: 1965. nov. 30.

6-os kartonja szerint hazafias alapon szervezték be 29 évesen, a BM III/III-2-b. alosztályhoz, de beszervezése előtt 1 év 4 hónapot ült börtönben. Beszervezésének napja volt egyben a börtönből való szabadulásának napja is. (BM III/III-2-b. alosztály foglakozott az ifjúságellenes reakciós erők elhárításával.) Balázs Béla r. őrgy. volt a beszervezője és első tartója. Majd Pintér Károly r. őrgy. (1967-70),

1970-ben a BRFK III/III-D. osztály (Figyelő dossziés személyekkel szembeni elhárítás) vette át, a tartója Fülöp r. alezredes lett, majd Dávid Sándor r. szds. (1975-79).

1979-ben átkerült a BM III/III-2-a. alosztályra (elhárítás felsőfokú intézményekben).

1980-tól a BM III/III-4-b. alosztály foglakoztatta (szektásnak tekintett párttagok, trockisták és álbaloldaliak megfigyelése és ellenőrzése).

Titkosított (01-es) hálózati személy volt.

1989. június 16-án feladata szerint "Fogarasi"-nak jelen kellett lennie a Hősök terén, és ha belépőkártyát kap, akkor a temetési szertartáson is, a 301-esparcellában.

Az október 23-i ellenzéki rendezvények operatív biztosításának előkészítése során az ügynöknek a Történelmi Igazságtétel Bizottság terveit kellett kifürkésznie.

Az ÁBTL-ben "Fogarasi István" 4 munkadossziéja kutatható az M-37 889. (1965-70), M-37 889/1.(1970-73), M-37 889/2.(1973-) és M-37 889/3.(1977-79) jelzet alatt. A dossziékból hosszú részleteket közölt hajdani barátja, a jelentések egyik főszereplője, Szalai Pál (de nem írta meg az ügynök nevét):

http://beszelo.c3.hu/99/09/06szala.htm

Az 1979 utáni munkadossziéi jelenleg nem lehetőek fel a levéltárban.

 

       172.      Varga István tmb

Siófok, 1965. febr. 8.

A Pannonhalmi Bencés Gimnáziumban érettségizett.

1984-ben (beszervezésekor) egyetemi hallgató volt a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki Karán.

A Magyar Marketing Szövetség elnökségi tagja, a Manta Marketing Kft. ügyvezető igazgatója. 2007-ben az Educatio Társadalmi Szolgáltató Kht. Kommunikációs igazgatója volt. Az "év honlapja díj" alapítója.

Fedőneve: "Diana" (Egy helyen tévesen "Dianna"-ként szerepel.)

Beszervezésének ideje: 1984. jún. 27.

Hazafias alapon szervezték be 19 éves korában, és "egyházi reakció" vonalon foglalkoztatták.

A BRFK III/III-C alosztály hálózati személye volt. (A BRFK-n belül ez a részleg foglalkozott az egyházi reakció elleni belső elhárítással.) Beszervezője és tartója Karvaly Nándor r. fhdgy. volt.

Dossziéja nem került elő.

1989-ben is a BRFK III/III-C alosztálya foglalkoztatta.

Az 1989. június 16-i eseményekkel kapcsolatos intézkedési terv szerint "Diana" titkos megbízott aznap délelőtt jelen lesz a Hősök terén, a ravatalozásnál. Kapcsolattartója Tóth Tihamér r. hdgy. volt.

 

       173.       "Vásárhelyi" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Vásárhelyi"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

1989-ben a BM III/III-4. osztály hálózati személyei közé tartozott.

 

       174.       "Vera" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Vera"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Alosztályok:

1989-ben a BRFK III/II-2 hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági részlege "Vera" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "Amur" tmb.-vel közösen Tasnádi László r. szds. volt. (BRFK III/II-2)

 

       175.     "Viktor" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Viktor"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

Alosztályok:

1989-ben a BRFK III/III-A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági részlege "Viktor" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Feladata szerint délután kellett a helyszínen lennie. Kapcsolattartó operatív tisztje "Piroska" titkos megbízottal és "Omega" ügynökkel közösen Frank József r. fhdgy. volt (BRFK III/III-A).

1989. október 23-a előtt a III/III-as csoportfőnökség intézkedési terve a "társadalom perifériájára szorult fiatalok" ellenőrzésének fokozásáról is rendelkezett. "Viktor"-t a punkok, szkinhedek között dolgozó hálózati személyek kapcsán említik.

 

       176.      Vincze László Pál tmb

Ókécske, 1949. máj. 4.

1980-ban (beszervezésekor) tanár volt a Kiskundorozsmai I. sz. Általános Iskolában.

Fedőneve: "Csillag"

Beszervezésének időpontja: 1980. okt. 6.

Hazafias alapon szervezték be, eredetileg kulturális vonalra.

"Csillag"-ot 31 éves korában szervezte be Veres László r. alhdgy. a III/III-4-c alosztályra (ez az alosztály a "nemzeti" ellenzékkel szembeni elhárítással foglalkozott)

1982 októberében átkerült a Szolnok megyei III/III-ra.

1984 novemberétől a BRFK III/III-A alosztálya (ifjúságvédelem) foglalkoztatta.

A BRFK állambiztonsági részlege "Csillag" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Feladata szerint délután kellett a helyszínen lennie. Kapcsolattartó operatív tisztje Farkas Róbert r. alhdgy. (BRFK III/III-A) volt.

Dossziéja nem került elő.

 

       177.    "Virág" ü

Azonosítatlan.

Az 1989. február 25-én megalakított Szolidaritás Munkás-szakszervezeti Szövetség egyik vezető aktivistája volt.

Fedőneve: "Virág"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

1989. május közepén a BM III/III-6-os osztályához tartozott. Az állambiztonsági szervek a Szolidaritás Munkás-szakszervezeti Szövetség ellenőrzésének fokozásáról döntöttek, és ebben "Keszthelyi" és "Mészáros" operatív kapcsolatokon kívül "Virág"-ra is számítanak.

1989. május 30-án azonban már a BRFK III/III-A alosztály hálózati személyei között említik. (áthelyezték, vagy ebben az időben mindkét részleg foglakoztatta.) A június 16-i események kapcsán "Virág" ügynököt azzal bízták meg, hogy a Szolidaritás Munkás-szakszervezeti Szövetség egyik vezető aktivistájaként kerüljön be a rendezők - lehetőleg a vezetőség - közé, továbbá vesse latba minden befolyását, hogy szövetséget visszatartsa minden szélsőséges megnyilvánulástól.

Az újratemetésnél a délutáni órákban kellett a helyszínen lennie. Kapcsolattartó operatív tisztje Romhányi Ferenc r. fhdgy. (BRFK III/III-A) volt. Jelentést telefonon kellett tennie.

 

       178.       "Vizi" tmb

Azonosítatlan.

1989-ben volt '56-osokkal állt kapcsolatban.

Fedőneve: "Vizi"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

1989-ben a BM III/III-5. osztály hálózati személyei közé tartozott.

1989. június 16-a operatív előkészítése során azt a feladatot kapta, hogy kísérje figyelemmel az általa ismert '56-ban kompromittált személyek tevékenységét, és erről folyamatosan jelentsen.

1989. június 16-án - feladata szerint - jelen kellett lennie a Hősök terén, Nagy Imre és társai ravatalozásánál.

Október 23-a előtt szintén az általa ismert '56-ban kompromittált személyek tevékenységét kellett figyelemmel kísérnie, és erről folyamatosan jelentenie.

 

       179.      Vörös Vince ü, tmb

Kisbicsérd, 1911. febr. 23. - Pécs, 2001. ápr. 3.

1935-től volt tagja az FKGP-nek, 1945-47 között a párt főtitkárhelyettese. 1943-45 között a Magyar Parasztszövetség alelnöki, 1945-48 között a szövetség főtitkári tisztét látta el. Tagja volt az 1944-ben alakult Ideiglenes Nemzetgyűlésnek, annak jegyzőjeként tevékenykedett.

1948 őszén, a Magyar Parasztszövetség feloszlatása után, hazaköltözött szülőfalujába. 1950-ben kuláklistára tették, ezért felajánlotta földjét az államnak. 1952-től farmvezető volt a Hetvehelyi Állami Gazdaságban, majd agronómus, illetve pénztáros volt.

1955-ben lefoglalták a házát, családját ezután favágóként tartotta el.

1956. október-novemberben bekapcsolódott az FKgP és a Parasztszövetség újjászervezésébe. November 4-én Kovács Béla kísérőjeként menedéket kért az USA követségén, de elutasították.

1957-től kocsikísérő, majd 1958-tól tíz éven át a kenyérmezői sertéshizlalda brigádvezetője, közben szakszervezeti titkár volt. Ezt követően karosszériadíszítő lakatos lett Pécsett, majd magtáros a kővágószöllősi téeszben, illetve portás a pécsi vízműveknél.

A rendszerváltás előtt bekapcsolódott a politikai életbe, 1988-89-ben a Kovács Béla Politikai Társaság elnöke, 1989 júniusától 1990 májusáig az FKGP elnöke. 1992-ben kizárták a pártból, 1994-ben visszavették, s megkapta az örökös tiszteletbeli elnöki címet. Vörös Vince 1990-94-ig volt parlamenti képviselő, s betöltötte az Országgyűlés alelnöki tisztét is.

Fedőneve: "Virág Benedek"

Beszervezésének dátuma: 1960. máj. 26.

Beszervezésének alapját a levéltár anonimizálta. Kémelhárítás vonalra szervezték be 49 éves korában a Komárom megyei III/II. alosztályhoz. Beszervezője Berta Lajos r. fhdgy. volt.

További tartótisztjei: 1962 novemberétől Lovász János r. aldgy., 1965 márciusától Tausch László r. alhdgy

Az ÁBTL-ben ebből az időszakából két munkadossziéja olvasható. Számuk: M-29 041. (1960-63 - 385 oldal) és 3.1.2 M-27 210 (1964-67 - 210 oldal)

"Virág Benedek" ügynököt elsősorban olyan Esztergom környéki személyekkel kapcsolatban használták fel, aki '56-ban vagy más alkalommal disszidáltak, majd hazatelepültek. Az állambiztonságiak elsősorban kémekre vadásztak, illetve információkat gyűjtöttek kémgyanús személyekről. Tartói "Virág Benedek" tevékenységével messzemenően elégedettek voltak. Öntevékeny és szorgalmas hálózati személy volt. A tudomására jutó gyanús ügyletekről, kisebb bűnügyekről is nagy buzgalommal írt jelentéseket. Időnként - feladatának megfelelően - megpróbálta "beugratni" a megfigyelt személyeket, hátha elszólják magukat vagy kiadnak valamilyen információt.

Kisgazda vonalon is jelentett. 1965 májusában - felsőbb utasításra - felvette a kapcsolatot korábbi kisgazda képviselőtársával, Dancs Józseffel, aki a Szabad Föld szerkesztőségében dolgozott. "Virág" közölte a szervekkel az egész levelezését, továbbá jellemzést írt Dancsról.

6-os kartonjából az derül ki, hogy Virág Benedeket 1967. okt. 28-án hírszerzési lehetőség hiánya miatt kizárták.

1978. április 20-án a BM III/III-3-a. alosztálynál aktiválták újra ("F" (Figyelő) dossziés személyek, volt politikai foglyok ellenőrzése). Titkosított (01-es) kategóriájú hálózati személy volt.

1989. június 16-án az FKgP nevében vett részt a Hősök terén és a temetőben a búcsúztatón. Feladata volt, hogy kora, múltja és politikai tekintélye bevetésével leszerelje az esetleges szélsőséges megnyilvánulásokat.

Augusztus 20-a előtt azt a feladatot kapta, hogy a Kisgazdapárton belül vesse latba befolyását, a várható események nyugodt mederbe terelése érdekében.

Október 23-a előtt ugyanez volt a feladata.

 

      180.      Vörös Zoltán Csaba tmb

Kalocsa, 1966. febr. 22.

1988-ban (beszervezésekor) a MÁV Tourist-nál dolgozott.

Fedőneve: "Láp"

Beszervezésének dátuma: 1988. márc. 17.

Hazafias alapon szervezték be, F-dossziés személyek ellenőrzése vonalra.

 

    181.     "Zámbó" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Zámbó"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

1989-ben a BRFK III/II-1/A alosztály hálózati személyei közé tartozott.

A BRFK állambiztonsági szerve "Zámbó" fedőnevű titkos megbízottat is azok közé sorolta, akikre számítani lehetett a június 16-i események kapcsán. Kapcsolattartó operatív tisztje "László" és "Előd" fedőnevű titkos megbízottakkal közösen Balla Béla r. fhdgy. volt (BRFK III/II-1/A).

 

        182.     "Zenész" tmb

Azonosítatlan.

Fedőneve: "Zenész"

6-os karton nincs.

Dosszié nincs.

1989-ben a kémelhárítás (III/II. csoportfőnökség) hálózati személyei közé tartozott.

1989. június 16-án a Szabad Európa Rádió filmes, fényképész csoportját kísérte. Feladata szerint róluk kellett jelentenie.

 

        183.      Zudar Endre, dr ü, tmb

Bélapátfalva, 1929. aug. 7.

Orvos.

1957-ben kiállított 6-os kartonja szerint a Szent István Kórház orvosa.

Fedőneve: "Zádori Ernő", de az 1989-es iratokban csak "Zádori"-ként szerepel.

Beszervezésének dátuma: 1956. április.

Pressziós alapon szervezték be, "volt politikai foglyok-kutatómunka" vonalra.

Titkosított (01-es) kategóriájú hálózati személy volt.